Selekce jabloní v rané vývojové fázi s využitím molekulárních markerů
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F25271121%3A_____%2F15%3A%230000698" target="_blank" >RIV/25271121:_____/15:#0000698 - isvavai.cz</a>
Nalezeny alternativní kódy
RIV/60460709:41210/15:72434
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Selekce jabloní v rané vývojové fázi s využitím molekulárních markerů
Popis výsledku v původním jazyce
Mezi aktuální šlechtitelské cíle u jabloní patří vysoká kvalita plodů, dobré pěstitelské vlastnosti a trvalá rezistence vůči chorobám jako je strupovitost jabloně (původce Venturia inaequalis), padlí jabloňové (původce Podosphaera leucotricha) a bakteriální spála růžovitých (původce Erwinia amylovora) (Kellerhals et al. 2008). Vyšlechtění nové odrůdy ovšem představuje velmi zdlouhavý a náročný proces. Kombinací klasického šlechtění a poznatků z rostlinné genomiky můžeme dosáhnout značného zjednodušení tohoto procesu. Předkládaná metodika se zabývá začleněním molekulárních metod, konkrétně MAS (Marker-Assisted Selection), do selekce jabloní v raných vývojových fázích. MAS slouží k identifikaci hybridních semenáčků, vzniklých záměrným křížením a nesoucích alely pro požadovaný fenotypový projev, prostřednictvím markerů, které jsou v těsné vazbě s těmito znaky (Banchi et al. 2013). Selekcí pomocí molekulárních markerů je možné vybírat hybridní semenáče z provedeného řízeného křížení již v prvním roce vegetace, což může podstatně urychlit šlechtitelský proces a snížit náklady selekce. Z toho důvodu se MAS stala velmi významným nástrojem šlechtitelů na celém světě.
Název v anglickém jazyce
Selection of apple trees in early development stage by molekular markers
Popis výsledku anglicky
The current breeding objectives for apples are high quality of fruits, good agronomic characteristic and durable resistance against diseases such as apple scab (Venturia inaequalis), powdery mildew (Podosphaera leucotricha) and fire blight (Erwinia amylovora) (Kellerhals et al. 2008). However, breeding of new cultivar is a very long and difficult process. With the combination of classical breeding and knowledge of plant genomics it can be achieved a significant simplification of this process. Submitted methodology focuses on integration of molecular methods, namely MAS (Marker-Assisted Selection), into the early selection of apple trees. Marker-Assisted Selection is used to identify hybrid seedlings originated from controlled crosses and carrying alleles for the requested phenotype through markers that are closely linked with these traits (Banchi et al. 2013). Through selection using molecular markers seedlings can be selected already in a first year of vegetation which can considerably speed up breeding process and reduce costs. Consequently MAS has become a very important tool for breeders all over the world.
Klasifikace
Druh
N<sub>metC</sub> - Metodiky certifikované oprávněným orgánem
CEP obor
GE - Šlechtění rostlin
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/QH81142" target="_blank" >QH81142: Sloupcové jabloně s odolností proti chorobám</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2015
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
ISBN 978-80-87030-43-1
Číslo předpisu
A - uplatněná certifikovaná metodika: 69248/2015-MZE-17221
Technické parametry
Osvědčení pod č.j.69248/2015-MZE-17221 o uznání uplatněné certifikované metodiky vydalo Ministerstvo Zemědělství České republiky, Odbor rostlinných komodit, Praha. Smlouva o využití výsledku uživatelem byla uzavřena s Ovocnářskou unií ČR, Holovousy 1, 50801 Hořice, IČ: 44477325, dne 14.12.2015, zastoupenou Ing. Martinem Ludvíkem, předsedou.
Ekonomické parametry
Využívání molekulárních markerů pro selekci požadovaných genotypů již v raných stádiích vývoje má řadu přínosů a přispívá k zefektivnění šlechtitelského procesu. Genotypy, které nenesou požadovaný znak, jsou vyřazeny již ve stádiu semenáčků, čímž dochází k nemalé úspoře prostoru potřebného pro vysazování stromků ve školce a následně též v hybridním sadu. Díky snížení počtu hybridů dochází k nemalým úsporám i z časového hlediska, jak při vysazování, roubování či očkování, tak při následujícím hodnocení a ošetřování pokusných výsadeb. Celkově tak dochází k výraznému zkrácení šlechtitelského procesu. K finančním úsporám dochází například díky snížení spotřeby podnoží, ochranných postřiků a dalších provozních nákladů. Nemalou výhodou molekulárních markerů je rovněž schopnost rozlišit genotypy s pyramidální rezistencí vůči patogenům, což by pouhým fenotypovým hodnocením bylo hodně časově náročné, případně by nebylo možné vůbec.
Označení certifikačního orgánu
Ministerstvo Zemědělství České republiky, Odbor rostlinných komodit, Těšnov 65/17, 11000 Praha 1
Datum certifikace
—
Způsoby využití výsledku
C - Výsledek je využíván bez omezení okruhu uživatelů