Metodika minimalizace obsahu reziduí pesticidů u peckovin s využitím ochrany rostlin a dlouhodobého skladování
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F25271121%3A_____%2F20%3AN0000051" target="_blank" >RIV/25271121:_____/20:N0000051 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Metodika minimalizace obsahu reziduí pesticidů u peckovin s využitím ochrany rostlin a dlouhodobého skladování
Popis výsledku v původním jazyce
Certifikovaná metodika je určena pěstitelům ovoce zabývajících se integrovanou ochranou peckovin, a skladovatelům, kteří již využívají moderní technologie skladování. Poskytuje informace o degradaci reziduí pesticidů na základě modelového postřikového plánu, který zahrnuje klíčové pesticidy používané v ochraně peckovin. Nejsou zde zahrnuty nově registrované přípravky, jejichž degradaci by bylo třeba studovat v dalších návazných výzkumných aktivitách. Zároveň je přehledem informací o vybraných typech skladování pro vybrané typy peckovin. Zpracované poznatky najdou též uplatnění v oblasti výuky nebo vzdělávání odborníků v praxi. Na základě získaných výsledků a popisu v dané metodice lze říci, že skladování vybraných druhů peckovin s využitím obalů s modifikovanou atmosférou a posklizňovým ošetřením ozonem dochází v rámci doby skladování ke snižování obsahu reziduí pesticidů proti hodnotám reziduí u právě sklizených plodů. Proto je skutečností, že tyto metody lze doporučit pro dlouhodobé skladování peckovin při zachování velice nízké hladiny reziduí.
Název v anglickém jazyce
Methodology of minimizing the content of pesticide residues in stone fruit using plant protection and long-term storage
Popis výsledku anglicky
The certified methodology is intended for fruit growers involved in the integrated protection of stone fruit, and for storers who already use modern storage technologies. It provides information on the degradation of pesticide residues based on a model spray plan that includes key pesticides used in the protection of stone fruits. It does not include newly registered products, the degradation of which should be studied in other follow-up research activities. At the same time, it is an overview of information on selected types of storage for selected types of stone fruits. The processed knowledge will also find application in the field of teaching or education of professionals in practice. Based on the obtained results and the description in the given methodology, it can be said that storage of selected types of stone fruits using modified atmosphere packaging and post-harvest ozone treatment reduces the content of pesticide residues against residue values in freshly harvested fruits during storage. Therefore, it is a fact that these methods can be recommended for long-term storage of seeds while maintaining very low residue levels.
Klasifikace
Druh
N<sub>metC</sub> - Metodiky certifikované oprávněným orgánem
CEP obor
—
OECD FORD obor
10406 - Analytical chemistry
Návaznosti výsledku
Projekt
Výsledek vznikl pri realizaci vícero projektů. Více informací v záložce Projekty.
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2020
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
978-80-87030-79-0
Číslo předpisu
66615/2020-MZE-18140
Technické parametry
Ministerstvo zemědělství ČR schválilo publikaci jako certifikovanou metodiku a doporučilo ji pro využití v zemědělské praxi. Publikaci bylo uděleno Osvědčení číslo 66615/2020-MZE-18140 v souladu s podmínkami „Metodiky hodnocení výsledků výzkumu a vývoje“.
Ekonomické parametry
Předpokládaný ekonomický přínos je očekáván i v řadách pěstitelů peckovin a skladovatelů ovoce. Metodika je aplikovatelná na celý segment výroby uvedených druhů peckového ovoce. Pro kalkulaci bylo využito průměru ročních výnosů ovocných druhů z let 2012-2018, kdy byla průměrná sklizeň třešní 9 570 t, meruněk 6 840 t a slivoní 25 300 t. Výrobní cena těchto plodin byla odhadnuta pro rok 2019 na 42,6 Kč/kg pro třešně, 23,8 Kč/kg pro meruňky a 10,9 Kč/kg pro slivoně. Skladování vede k nárůstu výrobní ceny produktů minimálně o 25 %. Pro výpočty jsme kalkulovali s průměrným sedmiletým výnosem jednotlivých ovocných druhů, pětiletým obdobím realizace opatření, naskladněním ovoce ve výši 25 % z průměrné roční produkce a odhadovanou výrobní cenou za rok 2019. Ve výpočtu není zohledněn aktuální vývoj cen a inflace v ČR. Při uplatnění této metodiky lze odhadnout celkové ovlivnění produkce peckového ovoce v objemu 4,5 mld. Kč. Použitý zdroj: Situační a výhledová zpráva Ovoce 2019 (Buchtová).
Označení certifikačního orgánu
Ministerstvo zemědělství, odbor zemědělských komodit, Těšnov 65/17, Praha 1, 11000
Datum certifikace
—
Způsoby využití výsledku
C - Výsledek je využíván bez omezení okruhu uživatelů