Metodika identifikace odrůd meruňky obecné (Prunus armeniaca L.) pomocí SSR markerů
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F25271121%3A_____%2F21%3AN0000153" target="_blank" >RIV/25271121:_____/21:N0000153 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Metodika identifikace odrůd meruňky obecné (Prunus armeniaca L.) pomocí SSR markerů
Popis výsledku v původním jazyce
Metodika popisuje identifikaci odrůd meruňky obecné (Prunus armeniaca L.) pomocí SSR markerů. Zahrnuje podrobné informace o přípravě vzorků pro analýzy, určení identity odrůd meruněk pomocí ověřené sady 19 SSR markerů metodou fragmentační analýzy na kapilárním genetickém analyzátoru a validaci metody na referenčních odrůdách. Je doplněna o přesný fenologicko-pomologický popis vybraných referenčních odrůd, který doplňuje identifikaci odrůd pomocí SSR markerů a slouží k dalšímu potvrzení jejich identity, aby byla umožněna mezilaboratorní přenositelnost metody. Tato metodika byla vytvořena pro potřeby Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) jako certifikačního orgánu odrůd meruněk, dále odborné veřejnosti zabývající se šlechtěním, množením a prodejem odrůd meruněk a rovněž široké veřejnosti, kterou tato problematika zajímá.
Název v anglickém jazyce
Methodology for apricot (Prunus armeniaca L.) cultivar identification using SSR markers
Popis výsledku anglicky
The methodology describes apricot (Prunus armeniaca L.) cultivar identification using SSR markers. It includes detailed information concerning a sample preparation for the analysis, determination of apricot cultivar identity using a validated set of 19 SSR markers by the use of a fragment analysis carried out in a capillary genetic analyzer, and validation of the method using reference cultivars. The methodology is supplemented with an accurate phenological-pomological description of selected reference cultivars that complements the identification of cultivars using SSR markers, and thus serves as another tool for a cultivar identity confirmation to allow an inter-laboratory transfer of the method. This methodology was developed for the Central Institute for Supervising and Testing in Agriculture (ÚKZÚZ), an official body for a certification of apricot cultivars; for professionals dealing with breeding, propagation and a sale of apricot cultivars; and for the general public interested in this topic.
Klasifikace
Druh
N<sub>metC</sub> - Metodiky certifikované oprávněným orgánem
CEP obor
—
OECD FORD obor
10608 - Biochemistry and molecular biology
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/TJ02000071" target="_blank" >TJ02000071: Využití genetických markerů pro ověření odrůdové identity meruněk</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2021
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
978-80-87030-84-4
Číslo předpisu
MZE-47289/2021
Technické parametry
Osvědčení pod č.j. MZE-47289/2021 o uznání této certifikované metodiky vydalo Ministerstvo zemědělství ČR, Praha. Smlouva o využití výsledku uživatelem byla uzavřena s ÚKZÚZ.
Ekonomické parametry
Časově, prostorově, materiálně i personálně náročný klasický způsob ověření pravosti odrůdy založený na několikaletém fenologickém a pomologickém subjektivním hodnocení (tzv. DUS zkoušky) může pomoci zrychlit a zefektivnit metoda určení identity jednotlivých odrůd meruněk pomocí ověřené sady SSR markerů a souboru referenčních odrůd. Zatímco pro klasické hodnocení je třeba mít k dispozici plodící materiál, analýzu SSR markerů je možné provést již ve stádiu semenáčů z listů nebo lýka, je tedy možné ji provádět celoročně a v prvním roce života rostlin. Výsledky jsou dostupné v řádu několika málo hodin, což značně zrychlí celou identifikaci. Výsledná cena genotypizace se předpokládá nižší než u DUS zkoušek. Zavedení této metodiky do praxe zjednoduší a zpřesní proces identifikace odrůd meruněk.
Označení certifikačního orgánu
Ministerstvo zemědělství, odbor zemědělských komodit, Těšnov 65/17, Praha 1, 11000
Datum certifikace
—
Způsoby využití výsledku
C - Výsledek je využíván bez omezení okruhu uživatelů