Jak dál s ochranou ozimé řepky proti blýskáčku řepkovému (Meligethes aeneus F.) po zákazu thiaclopridu
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F25328859%3A_____%2F20%3AN0000046" target="_blank" >RIV/25328859:_____/20:N0000046 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="http://www.rostlinyprobudoucnost.eu/ctprb/novinky/zajimavosti/163-jak-dal-s-ochranou-ozime-repky-proti-blyskacku-repkovemu-meligethes-aeneus-f-po-zakazu-thiaclopridu.html" target="_blank" >http://www.rostlinyprobudoucnost.eu/ctprb/novinky/zajimavosti/163-jak-dal-s-ochranou-ozime-repky-proti-blyskacku-repkovemu-meligethes-aeneus-f-po-zakazu-thiaclopridu.html</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Jak dál s ochranou ozimé řepky proti blýskáčku řepkovému (Meligethes aeneus F.) po zákazu thiaclopridu
Popis výsledku v původním jazyce
V minulých dvou letech ale došlo k zákazu nejprve chlorpyrifosu a poté také thiaclopridu a tím se pěstitelé řepky dostali do situace, že nemají k dispozici účinné řešení problému silných škod v letech s vysokým náletem blýskáčků do porostů. V ČR je sice povolena celá řada přípravků s deklarovanou účinností proti tomuto škůdci, ale většina z nich jsou přípravky na bázi pyretroidů, vůči nimž je blýskáček rezistentní, nebo jsou to přípravky mající problém se včelami. V současnosti prakticky jediná účinná látka splňující dobrou a povolenou účinnost proti blýskáčkovi a zároveň je tolerantní ke včelám, je acetamiprid. Jde o látku ze skupiny neonikotinoidů a v praxi se používá v ozimé řepce hlavně v době kvetení a po odkvětu proti náletu šešulových škůdců (krytonosce šešulového a bejlomorky). Dá se předpokládat, že tuto látku budou pěstitelé používat i proti blýskáčkům. To s velkou pravděpodobností povede k rychlému vývoji rezistence u blýskáčků, která byla patrná i u thiaclopridu před jeho zákazem používání. Česká technologická platforma rostlinných biotechnologií - Rostliny pro budoucnost. Zveřejněno: 27. 11. 2020.
Název v anglickém jazyce
How to proceed with the protection of winter rape against rapeseed lightning (Meligethes aeneus F.) after removal of thiacloprid.
Popis výsledku anglicky
In the last two years, however, first chlorpyrifos and then thiacloprid have been banned, putting rapeseed growers in a position where they do not have an effective solution to the problem of severe damage in years of high infestation of pollen beetle. Although a number of products with declared efficacy against this pest are permitted in the Czech Republic, most of them are products based on pyrethroids, to which pollen beetle is resistant, or they are products that have a problem with bees. At present, practically the only active substance that meets the good and permitted activity against pollen beetle and is at the same time tolerant to bees is acetamiprid. It is a substance from the group of neonicotinoids and in practice it is used in winter rape mainly during flowering and after flowering against the infestation of pod pests. It can be assumed that growers will also use this substance against pollen beetle. This is likely to lead to the rapid development of resistance in pollen beetle, which was also evident in thiacloprid prior to its ban. Czech Technological Platform of Plant Biotechnologies - Plants for the Future. Published: November 27, 2020.
Klasifikace
Druh
O - Ostatní výsledky
CEP obor
—
OECD FORD obor
40106 - Agronomy, plant breeding and plant protection; (Agricultural biotechnology to be 4.4)
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2020
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů