Vše

Co hledáte?

Vše
Projekty
Výsledky výzkumu
Subjekty

Rychlé hledání

  • Projekty podpořené TA ČR
  • Významné projekty
  • Projekty s nejvyšší státní podporou
  • Aktuálně běžící projekty

Chytré vyhledávání

  • Takto najdu konkrétní +slovo
  • Takto z výsledků -slovo zcela vynechám
  • “Takto můžu najít celou frázi”

Podpora biodiverzity travních porostů pomocí maloplošných úhorů

Identifikátory výsledku

  • Kód výsledku v IS VaVaI

    <a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F26296080%3A_____%2F22%3AN0000138" target="_blank" >RIV/26296080:_____/22:N0000138 - isvavai.cz</a>

  • Nalezeny alternativní kódy

    RIV/67985939:_____/23:00574971 RIV/62156489:43210/23:43923624 RIV/26296080:_____/23:N0000113

  • Výsledek na webu

  • DOI - Digital Object Identifier

Alternativní jazyky

  • Jazyk výsledku

    čeština

  • Název v původním jazyce

    Podpora biodiverzity travních porostů pomocí maloplošných úhorů

  • Popis výsledku v původním jazyce

    Biodiverzita nelesních stanovišť v posledních desetiletích v Evropě výrazně klesá. Největší pokles je pozorován u různých skupin bezobratlých živočichů. Na vině jsou moderní industriální způsoby používané v zemědělství, které se týkají orné půdy i travních porostů. Mnoho rostlin ani živočichů nemá dostatek vhodných stanovišť, hnízdišť, úkrytů nebo zdrojů potravy. Společná zemědělská politika Evropské unie prosazuje ekologičtější způsoby hospodaření a podporuje různé prvky v krajině, které zvyšují pestrost stanovišť a plní důležité protierozní funkce a zadržují vodu v krajině. Větší význam těchto agroenvironmentálně-klimatických opatření (AEKO) pro samotnou biodiverzitu je však zatím nedostačující. V lepším případě slouží pouze jedné či několika málo skupinám organismů (jeden ptačí druh, úzká skupina opylovatelů), spíše ale mají pro biodiverzitu zanedbatelný (meziplodiny), nebo možná i negativní (výsadby dřevin na nelesních stanovištích) význam. Hlavním cílem předkládané metodiky je na základě experimentů s úhorovým managementem navrhnout systém doporučení pro aplikaci maloplošné orby v ochraně přírody. Vzhledem k provázanosti zemědělské půdy mimo zvláště chráněná území s přímými platbami Ministerstva zemědělství (MZe) je v současné době důležité uplatnění metodiky zejména ve velkoplošných chráněných územích, kde je záchrana přírodního a kulturního dědictví primárním cílem. Jednoleté i víceleté úhory, tj. biotopy adaptované na pravidelné narušování povrchu půdy nabízejí vhodná stanoviště pro řadu dnes ohrožených druhů rostlin i živočichů. Jedná se o technicky i ekonomicky snadné řešení, pro maximální efektivitu je však obtížné zvolení vhodného stanoviště. Orba nesmí být použita v druhově bohatých travních porostech, kde by došlo k ruderalizaci a degradaci původní vegetace. Dále nesmí být prováděna u erozně ohrožených pozemků. Vybírány by měly být liniové okraje travních porostů, které byly v minulosti orané, tj. nedávno zatravněná pole, úhory, okraje polí. Problémem mohou být blízké populace invazních druhů rostlin. Naše doporučení k využití úhorového hospodaření se primárně vztahují na pozemky s nižší zásobou živin v půdě v nížinách a pahorkatinách.

  • Název v anglickém jazyce

    Support of grassland biodiversity using small-area fallows

  • Popis výsledku anglicky

    The biodiversity of non-forest habitats in Europe has been declining significantly in recent decades. The largest decline is observed in various groups of invertebrates. Modern industrial methods used in agriculture are to blame, affecting both arable land and grassland. Many plants and animals lack enough suitable habitats, nesting sites, shelters and food sources. The European Union's Common Agricultural Policy promotes greener farming practices and supports various elements in the landscape that increase habitat diversity, perform important anti-erosion functions and retain water in the landscape. However, the greater relevance of these agro-environmental-climatic measures for biodiversity itself is still insufficient. In the best case, they serve only one or a few groups of organisms (one bird species, a narrow group of pollinators), but they are rather negligible for biodiversity (catch crops), or even negative (planting of trees in non-forest habitats). The main goal of the methodology presented here is to propose a system of recommendations for the application of fallow in nature conservation based on our experiments. Due to the independence of agricultural land outside specially protected areas with direct payments from the Ministry of Agriculture, it is currently important to apply the methodology especially in large protected areas where the primary objective is to preserve natural and cultural heritage. Annual and perennial fallows, i.e. biotopes adapted to regular soil disturbance, offer suitable habitats for a number of now threatened plant and animal species. This is a technically and economically easy solution, but it is difficult to select a suitable location to achieve maximum efficiency. Ploughing must not be used in species-rich grasslands where it would lead to ruderalization and degradation of the native vegetation. Furthermore, it must not be carried out on land at risk of erosion. Linear grassland margin, which have been ploughed in the past, recently grassed fields, fallows, field margins should be selected for fallow management. Nearby populations of invasive plant species can be a problem. Our recommendations for the use of fallow management relate primarily to land in lowland and upland areas with a lower soil nutrient supply.

Klasifikace

  • Druh

    N<sub>metC</sub> - Metodiky certifikované oprávněným orgánem

  • CEP obor

  • OECD FORD obor

    10611 - Plant sciences, botany

Návaznosti výsledku

  • Projekt

    <a href="/cs/project/TH04030244" target="_blank" >TH04030244: Zvýšení biodiverzity a podpora ekosystémových služeb v zemědělské krajině pomocí alternativních způsobů hospodaření na loukách a pastvinách</a><br>

  • Návaznosti

    P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)

Ostatní

  • Rok uplatnění

    2022

  • Kód důvěrnosti údajů

    S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů

Údaje specifické pro druh výsledku

  • Interní identifikační kód produktu

    Metodika 62/23

  • Číslo předpisu

    Metodika schválena ÚKZÚZ, osvědčení č. 039530/2023

  • Technické parametry

    Předkládaná metodika shrnuje výsledky mnohaletého výzkumu úhorů a přináší nové a zcela originální informace především pro zemědělskou veřejnost. Uživatelé v této metodice naleznou odzkoušené a doporučované metodické postupy, jak začlenit úhory do plánu hospodaření, zejména na okrajích luk a pastvin sousedících s jinými typy biotopů, jako například stepi, meze, křoviny, lesy nebo naopak orná půda. Úhory hrají roli ekotonů neboli přechodových biotopů. Právě v těchto biotopech bývá koncentrována největší rozmanitost druhů jak rostlin, tak i živočichů. Úhory umožní přežití, obnovu a posílení populací vzácných a ohrožených druhů rostlin, a to nejen ze skupiny plevelů. Dále podpoří výskyt celé řady skupin bezobratlých živočichů, včetně užitečných opylovatelů a predátorů škůdců kulturních rostlin. V neposlední řadě vytvoří úhory biotop pro obratlovce, a to zejména pro ptáky. Úhory pak fungují jako ostrov biodiverzity v zemědělské krajině.

  • Ekonomické parametry

    Nejvyšší náklady se vztahují k provozu techniky na pozemcích, tj. orba (dle charakteru pozemku a vegetace jednou ročně nebo jednou za víceleté období). Bez rozdílu nastavení četnosti orby je důležité každoroční sečení porostu, jeho odvoz a následné zpracování biomasy. U porostů s vysokou PHP je možné využití ke krmným účelům, obvykle se však jedná o porosty se sníženou PHP natolik, že biomasa není ke krmení vhodná a je třeba její likvidace na skládce. Vhodnější je však využití biomasy v bioplynové stanici, pokud je tato v dostupné vzdálenosti.

  • Označení certifikačního orgánu

    Ministerstvo zemědělství

  • Datum certifikace

  • Způsoby využití výsledku

    C - Výsledek je využíván bez omezení okruhu uživatelů