Digitální revoluce v Africe: příklad trhu s mobilními penězi
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F26482789%3A_____%2F18%3AN0000058" target="_blank" >RIV/26482789:_____/18:N0000058 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Digitální revoluce v Africe: příklad trhu s mobilními penězi
Popis výsledku v původním jazyce
Mobilní telefon se stal nástrojem digitální revoluce po celém světě, africký kontinent nevyjímaje. Milionům Afričanů umožnil nejen vzájemnou komunikaci, či přístup k internetu, ale i přístup k finančním službám. Tzv. mobilní peníze umožňují i bez nutnosti připojení k internetu přeposílat finanční prostředky z jednoho mobilního telefonu na druhý, a to bez nutnosti být současně i klientem banky. Afrika dnes patří mezi největší trh mobilních peněz na světě. Tamní trh se začal rozvíjet v roce 2007. Od té doby se značně rozšířilo portfolio služeb, které mobilní peníze nabízejí, stejně tak i počet jejich uživatelů. Analýza afrického trhu s mobilními penězi mezi léty 2007 a 2016 je hlavním cílem tohoto článku. Mezi jeho hlavní zjištění patří dvě skutečnosti. Afrika, resp. její subsaharská část, patří již několik let mezi regiony s nejvyšším tempem růstu nových uživatelů mobilních telefonů. A i když tento region stále výrazně zaostává v přístupu k internetu přes mobilní telefon, byť k nárůstu dochází, patří Afrika současně i mezi nejdynamičtější trh uživatelů mobilních peněz. V některých zemích je už dokonce vyšší podíl majitelů účtů mobilních peněz než majitelů bankovních účtů.
Název v anglickém jazyce
Digital revolution in Africa: The Case of Mobile Money Market
Popis výsledku anglicky
Mobile phone has become an instrument of the so called digital revolution which has been spreading all around the world recently, including Africa. Mobile phones have brought to millions of Africans not only an access to communication, or to internet but also a very innovative way of financial inclusion in a form of mobile money. Even without access to internet, mobile money enable transfer of money from one mobile phone to another without the necessity of being registered as a client of any commercial bank. The African mobile money market started in 2007 when the most famous application M-Pesa was introduced in Kenya. Since then, Africa has developed into one the largest mobile money markets in the world. Analysis of this market has become the main goal of this article. It brings two main results: 1) Africa, despite of being the least developed region in many aspects, is currently the fastest growing region in the world with regards to the number of mobile phone users, 2) Africa tops the world in mobile money. The most dynamic markets lie mostly in Eastern and Western Africa. Some countries even show evidence of having more mobile money users than bank account holders already.
Klasifikace
Druh
J<sub>ost</sub> - Ostatní články v recenzovaných periodicích
CEP obor
—
OECD FORD obor
50902 - Social sciences, interdisciplinary
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
N - Vyzkumna aktivita podporovana z neverejnych zdroju
Ostatní
Rok uplatnění
2018
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Scientia et Societas
ISSN
1801-7118
e-ISSN
—
Svazek periodika
14
Číslo periodika v rámci svazku
3
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
14
Strana od-do
3-15
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—