Ověřená technologie výroby pájené plazmové elektrody
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F26763915%3A_____%2F20%3AN0000004" target="_blank" >RIV/26763915:_____/20:N0000004 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="https://www.b-bartoni.com/en" target="_blank" >https://www.b-bartoni.com/en</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Ověřená technologie výroby pájené plazmové elektrody
Popis výsledku v původním jazyce
V rámci projektu jsme vyvinuli a ověřili novou technologii výroby plazmové elektrody určené pro použití pro plazmové řezání kovů. Vytvořená technologie výroby je obecně určená pro spojování dvou a více kovových dílů pomocí spájení ve vakuu a ochranné atmosféře. Tuto technologii jsme vyvinuli, abychom mohli sériově vyrábět pájené plazmové elektrody vyvinuté a vyzkoumané v rámci tohoto projektu. Konstrukční řešení těchto plazmových elektrod a použitou pájecí slitinu máme chráněnou užitným vzorem CZ 33709 U1.
Název v anglickém jazyce
Proven technology of soldered plasma electrode production
Popis výsledku anglicky
As part of the project, we developed and tested a new technology for the production of plasma electrodes intended for use in plasma cutting of metals. The created production technology is generally intended for joining two or more metal parts by means of soldering in a vacuum and a protective atmosphere. We have developed this technology so that we can mass-produce brazed plasma electrodes developed and researched within this project. The design of these plasma electrodes and the solder alloy used are protected by the utility model CZ 33709 U1.
Klasifikace
Druh
Z<sub>tech</sub> - Ověřená technologie
CEP obor
—
OECD FORD obor
20301 - Mechanical engineering
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/EG16_083%2F0009851" target="_blank" >EG16_083/0009851: Vývoj nových produktů plasmových spotřebních dílů - společnosti B&Bartoni, spol. s r.o. - Aplikace pro plazmu B&Bartoni</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2020
Kód důvěrnosti údajů
C - Předmět řešení projektu podléhá obchodnímu tajemství (§ 504 Občanského zákoníku), ale název projektu, cíle projektu a u ukončeného nebo zastaveného projektu zhodnocení výsledku řešení projektu (údaje P03, P04, P15, P19, P29, PN8) dodané do CEP, jsou upraveny tak, aby byly zveřejnitelné.
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
Výroba pájené plazmové elektrody
Číselná identifikace
—
Technické parametry
Samotný proces pájení probíhá v indukční vakuové peci. Na začátku procesu je vytvořeno vysoké vakuum s tlakem okolo 5·10-4 Pa. Po dosažení vysokého vakua jsou polotovary elektrod zahřáty na 400 °C. Během zahřívání dochází vlivem vysokého vakua a narůstající teploty k odpaření nečistot a oxidů z povrchu pájených dílů. Po dosažení této teploty je připuštěna ochranná atmosféra argonu, a tlak je zvýšen na hodnotu 10 Pa. Dále je zvýšena teplota na hodnotu o 20 °C nižší, než je tavící teplota použité pájecí slitiny. Po dosažení nastavené teploty dojde k prodlevě a setrvání na nastavené teplotě, aby se prohřály díly ve středu vsádky. Následně jsou pájené díly zahřáty na tavící teplotu pájecí slitiny na dobu 5 až 10 minut, která stačí na prohřátí celé vsádky, a zatečení pájky mezi spojované plochy pájených dílů. Následně je do vakuové komory napuštěn ochranný plyn na hodnotu tlaku 5000 Pa. Ochranný plyn je napuštěn postupně tak, aby teplota v peci se ustálila na hodnotu o 10 °C nižší, než je tavící teplota pájecí slitiny. Tato teplota a tlak jsou udržovány po dobu 20 minut. Během této doby dochází k difuzi poloplastických fází pájecí slitiny v místě spoje do dutin mezi jednotlivá zrna spojovaných materiálu. Poté se vsádka pozvolně zchladí na teplotu pod 100 °C a tlak ve vakuové komoře je vyrovnán na hodnotu atmosférického tlaku. Takto je dosaženo požadovaného spoje těla elektrody a vloženého inzertu. Nakonec jsou elektrody obrobeny na požadované konečné rozměry. Výhodou pájení ve vakuu a ochranné atmosféře je, že po procesu pájení je povrch pájených dílů čistější než před samotným pájením.
Ekonomické parametry
Celkové způsobilé výdaje projektu: 11.236.986,75 Kč, z toho dotace v rámci OP PIK program Aplikace: 6.220.398,73 Kč.
Kategorie aplik. výsledku dle nákladů
—
IČO vlastníka výsledku
26763915
Název vlastníka
B&Bartoni, spol. s r.o.
Stát vlastníka
CZ - Česká republika
Druh možnosti využití
V - Výsledek je využíván vlastníkem
Požadavek na licenční poplatek
—
Adresa www stránky s výsledkem
https://www.b-bartoni.com/en