Interakce trombocytů s nano a mikrovlákennými materiály pro tkáňové inženýrství
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F27283933%3A_____%2F16%3AN0000047" target="_blank" >RIV/27283933:_____/16:N0000047 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Interakce trombocytů s nano a mikrovlákennými materiály pro tkáňové inženýrství
Popis výsledku v původním jazyce
Vzhledem k obsahu velkého množství řady růstových faktorů (PDGF, TGFB1, PDGFs, IGF1, FGF1, EGF, VEGFs) představují trombocyty významný potenciál pro regenerativní medicínu. Uvolněné růstové faktory podporují v organismu buněčnou diferenciaci, proliferaci, transkripci specifických proteinů, chemotaxi a další procesy nutné pro reparaci a regeneraci tkání. Terapeutické využití trombocytů v praxi ve formě autologní PRP (plazmy bohaté na trombocyty bylo zkoumáno a verifikováno nejprve v oblasti stomatochirurgie, postupně se rozšířilo i do dalších oblastí medicíny (další chirurgické obory, dermatovenerologie, oftalmologie..). Zkoumá se použití nejen PRP, ale i destičkového lyzátu, hledá se optimální koncentrace růstových faktorů, forma použití, otázky sterility přípravků apod. Trombocyty mají potenciál i pro použití v tkáňovém inženýrství, kde se ve formě PRP využívají pro stimulaci buněčné proliferace různých typů tkáňových kultur na nanovlákenných nosičích s cílem vytvořit systém vhodný pro následnou implantaci do organismu, s jejich pomocí se zkoumá trombogenicita cévních náhrad, vyvíjejí se produkty pro podporu hojení ran, apod. Problémem pro praxi je legislativní rámec, kdy i přes existenci základních právních norem, které tuto oblast regulují, se v praxi setkáváme s obtížně řešitelnými otázkami, zejména v oblasti produktů tkáňového inženýrství.
Název v anglickém jazyce
Platelet interaction with nano- and microfibrous materials for the tissue engineering
Popis výsledku anglicky
Background: Tissue engineering (TE) is an interdisciplinary field that focuse on the development of biological substitutes that restore, maintain or improve tissue/organ functions. Nano/microfibrous materials are traditionally used in TE since their morphology resembles significant features of native extracellular matrix (ECM). Fibrous scaffolds have a high surface to volume ratio which is thought to promote cell adhesion, migration, proliferation and differentiation. As polymeric fibrous scaffold fabrication techniques strive to create structures that mimics the structure and function of ECM, the need for increased scaffold bioactivity becomes more pronounced. Platelet-rich plasma (PRP) contain over 300 bioactive molecules. PRP has the potential to deliver a combination of GF and cytokines capable of stimulating cellular activity. Incorporation of platelets into scaffold will help to promote scaffold integration within native tissues and increase the overall patency of fibrous structure. Aim of the study: We used PRP to study interaction between native platelets and fibrous materials with the different morphologies (porosity, fibres diameter – micro, nano). Conclusion: Initial results show that the presence of microfibers in the scaffold structure has an influence on the activation of platelets and leads to a more gradual release of GF.
Klasifikace
Druh
J<sub>ost</sub> - Ostatní články v recenzovaných periodicích
CEP obor
—
OECD FORD obor
30502 - Other medical science
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
V - Vyzkumna aktivita podporovana z jinych verejnych zdroju
Ostatní
Rok uplatnění
2016
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Transfuze a hematologie dnes
ISSN
1213-5763
e-ISSN
—
Svazek periodika
22
Číslo periodika v rámci svazku
2
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
2
Strana od-do
37-38
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—