Politika a náboženství (variace na tocquevillovské téma)
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F44555601%3A13410%2F16%3A43887782" target="_blank" >RIV/44555601:13410/16:43887782 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Politika a náboženství (variace na tocquevillovské téma)
Popis výsledku v původním jazyce
Rozšířená verze studie, publikované dříve v Křesťanské revue. Probírám nejprve obecně základní varianty vztahu mezi nárokem náboženství a nárokem politiky na člověka. Jak náboženství, tak politika ve své silné podobě vznášejí neomezený nárok na jim příslušející jedince: v první části článku diskutuji různé podoby koexistence a případně omezení takového nároku (identita, jednostranné podřízení, mimoběžnost, různoběžnost s lokálním jednostranným podřízením) a konstatuji, že zatímco pro omezení politického nároku na jedince existují silné politické důvody, pro omezení náboženského nároku neexistují náboženské důvody. Princip tolerance neomezuje nárok náboženství na příslušejícího jedince, nýbrž jen nárok lidské komunity rozhodovat o tom, které typy náboženského nároku jsou přípustné. Ve druhé části článku předkládám a krátce vypracovávám hypotézu, že jednání mezi sobě rovnými na půdě protestantských církevních rad (synodních, diecézních) mohlo být onou školou demokratického jednání, díky níž jsou demokracie v protestantských zemích dlouhodobě úspěšnější než kdekoli jinde.
Název v anglickém jazyce
Politics and Religion (Variation on a Tocquevillean Theme) Polotics and Religion (Variation on a Tocquevillean Theme)
Popis výsledku anglicky
A revised and enlarged version of the paper published originally in Křesťanská revue (2015). Both religion and politics, in their strong form, raise unlimited claim on the will and action of the belonging individuals: in the first part of the paper, I discuss various modes of coexistence or restriction of such claims (identity, subordination, skewness, intersection with local subordination) and I observe that, while there are strong political reasons for restricting the political claim, there are no religious reasons for restricting the religious claim. The principle of tolerance does not restrict the claim of a religion on a particular individual, only the claim human community to decide which kinds of religious claim are acceptable. In the second part of the paper, I propose the hypothesis that the protestant church institutions functioned as a school of democracy, which made possible the successful establishment of democratic government in a number of protestant countries.
Klasifikace
Druh
C - Kapitola v odborné knize
CEP obor
AA - Filosofie a náboženství
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2016
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název knihy nebo sborníku
Náboženství a filosofie v sekulární demokracii
ISBN
978-80-7561-001-0
Počet stran výsledku
7
Strana od-do
133-139
Počet stran knihy
253
Název nakladatele
Filozofická fakulta Univerzity J. E. Purkyně
Místo vydání
Ústí nad labem
Kód UT WoS kapitoly
—