Interakce myších fibroblastů s polyesterovými tkáňovými nosiči
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F46747885%3A24210%2F22%3A00010298" target="_blank" >RIV/46747885:24210/22:00010298 - isvavai.cz</a>
Nalezeny alternativní kódy
RIV/46747885:24510/22:00010298
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Interakce myších fibroblastů s polyesterovými tkáňovými nosiči
Popis výsledku v původním jazyce
Tkáňové inženýrství a regenerativní medicína je stále se rozvíjejícím multidisciplinárním odvětvím. S vývojem tkáňových nosičů se zároveň stále vyvíjí metody testování biokompatibility těchto materiálů. Z etických, ekonomických a statistických důvodů se vyvíjí stálý tlak na testování materiálů v oblasti in-vitro. Tato práce se zabývá sledováním interakce buněčné linie 3T3 myších fibroblastů s polymerními materiály určenými pro tkáňové inženýrství z několika různých pohledů. V rámci práce byly testovány planární nanovlákenné materiály, na kterých byla sledována buněčná adheze a proliferace běžnými laboratorními metodami. Byla testována buněčná metabolická aktivita (cck-8 assay) a morfologie buněk pomocí fluorescenční (obr. 1A) a elektronové mikroskopie v jednotlivých testovacích dnech. V této práci byl dále vyvíjen vlákenný model, který by umožňoval pozorování buněčné linie v interakci s polymerním materiálem v reálném čase (obr. 1B a 1C). Výhodou této metody je absence dalších činidel pro potřebnou vizualizaci buněčné linie, a tedy sledování buněk, které jsou ovlivňovány pouze testovanými materiály.
Název v anglickém jazyce
Interaction of mouse fibroblasts with polyester tissue scaffolds
Popis výsledku anglicky
Tissue engineering and regenerative medicine are an ever-growing multidisciplinary field. At the same time, with the development of tissue carriers, methods of testing the biocompatibility of these materials are still being carried out. There is constant pressure to test materials in the in-vitro field for ethical-economic and statistical reasons. This work deals with monitoring the interaction of the 3T3 mouse fibroblast cell line with polymeric materials intended for tissue engineering from several different perspectives. As part of the work, planar nanofibrous materials were tested, and cell adhesion and proliferation were monitored using standard laboratory methods. Cell metabolic activity (cck-8 assay) and cell morphology were tested using fluorescence (Fig. 1A) and electron microscopy on individual test days. This work developed a fibre model to observe the cell line interacting with the polymeric material in real-time (Fig. 1B and 1C). The advantage of this method is the absence of additional reagents for the necessary visualisation of the cell line and, therefore, the monitoring of cells that are only affected by the tested materials.
Klasifikace
Druh
O - Ostatní výsledky
CEP obor
—
OECD FORD obor
20500 - Materials engineering
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2022
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů