Vše

Co hledáte?

Vše
Projekty
Výsledky výzkumu
Subjekty

Rychlé hledání

  • Projekty podpořené TA ČR
  • Významné projekty
  • Projekty s nejvyšší státní podporou
  • Aktuálně běžící projekty

Chytré vyhledávání

  • Takto najdu konkrétní +slovo
  • Takto z výsledků -slovo zcela vynechám
  • “Takto můžu najít celou frázi”

Interakce elektromagnetického pole a pacienta s implantovaným kardiostimulátorem v pracovním prostředí

Identifikátory výsledku

  • Kód výsledku v IS VaVaI

    <a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F46747885%3A24220%2F21%3A00009118" target="_blank" >RIV/46747885:24220/21:00009118 - isvavai.cz</a>

  • Výsledek na webu

  • DOI - Digital Object Identifier

Alternativní jazyky

  • Jazyk výsledku

    čeština

  • Název v původním jazyce

    Interakce elektromagnetického pole a pacienta s implantovaným kardiostimulátorem v pracovním prostředí

  • Popis výsledku v původním jazyce

    Úvod: Množství potenciálně rizikových zdrojů elektromagnetických polí pro pacienty se srdečním implantabilním elektronickým zařízením (CIED) stoupá úměrně se zvyšující se elektronizací. Pacient s kardio implantátem může čelit riziku elektromagnetické interference (EMI) v každodenním životě, v nemocničním prostředí, nebo při výkonu povolání. Taková interakce může ovlivnit funkci stimulátoru a ohrozit pacienta. Cíl: Cílem příspěvku je diskutovat možnosti minimalizace rizika pro pacienta s CIED při výkonu povolání v důsledku EMI. Dále chceme prezentovat možné způsoby posouzení interakce CIED s potenciálně rizikovým elektromagnetickým polem. Metodika: V příspěvku se zaměřujeme na popis možných přístupů analýzy interakce pacienta s CIED a elektromagnetického pole v pracovním prostředí. Demonstrujeme analýzu in vitro na fantomu stimulačního systému a analýzu pomocí Holterovské monitorace EKG. Výsledky/Vlastní text: Implantace CIED způsobuje pacientovi určitá omezení a ovlivňuje tím kvalitu jeho života. Pacient by se měl vyvarovat takovým aktivitám, kde je riziko interakce se zdrojem silného elektromagnetického pole. Pacientům není v takovém pracovním prostředí povoleno vykonávat zaměstnání. Interakci v pracovním prostředí pacienta lze posoudit pomocí různých přístupů, což prezentujeme v příspěvku. Snímání EMI je významně ovlivněno nastavením stimulátoru. Úroveň současných zařízení umožňuje úpravou programace minimalizovat snímání signálů rušivého EMP (elektrické a magnetické složky). Optimalizací nastavení CIED a stanovením případných bezpečnostních zón lze riziko interakce a klinických důsledků pro pacienta minimalizovat nebo úplně eliminovat. Závěr: Specifické hodnocení vyžaduje individuální a časově náročný přístup. Doporučení výrobců CIED často nezohledňují konkrétní požadavky pacienta. Při dodržení určitých opatření nemusí být uvažovaný rizikový zdroj EMI na pracovišti pro pacienta nutně hrozbou.

  • Název v anglickém jazyce

    Interaction of electromagnetic field and patient with implanted pacemaker in work environment

  • Popis výsledku anglicky

    Introduction: The number of potentially risky sources of electromagnetic fields for patients with the cardiac implantable electronic device (CIED) is increasing in proportion to the increasing level of electronization. A patient with a cardio implant may be at risk of electromagnetic interference (EMI) in daily life, in hospital environment, or at work. Such an interaction can affect the function of the stimulator and endanger the patient. Aim: The aim of the paper is to discuss the possibilities of risk minimization for the patient with the CIED in the work environment due to EMI. Furthermore, we want to present possible ways to assess the interaction of the CIED with a potentially hazardous electromagnetic field. Methodology: In this article we focus on the description of possible approaches to the analysis of the patient interaction with the CIED and electromagnetic field in the work environment. We present the in vitro analysis on the phantom of the stimulation system and the analysis using Holter ECG monitoring. Results/Main text: The implantation of the CIED causes some limitations which affect the quality of patient’s daily life. The patient should avoid activities with a chance of interaction with a strong source of electromagnetic field. These patients are not allowed to work in such a workplace. The interaction in work environment can be assessed by various approaches, which we present in the paper. Sensing of EMI is significantly affected by the device programming. The level of current devices allows us to minimize the sensing of disturbing field (electrical and magnetic component) by adjusting device’s settings. The risk of interaction and clinical consequences for the patient can be minimized or completely eliminated by optimizing the CIED’s setting and by determining possible safety zones. Conclusion: The specific evaluation requires an individual and time-consuming approach. The recommendations of CIED manufacturers often do not take into account the specific requirements of the patient. The considered risk source of EMI in the workplace is not necessarily a threat to the patient, when the safety precautions are followed.

Klasifikace

  • Druh

    O - Ostatní výsledky

  • CEP obor

  • OECD FORD obor

    20601 - Medical engineering

Návaznosti výsledku

  • Projekt

  • Návaznosti

    S - Specificky vyzkum na vysokych skolach

Ostatní

  • Rok uplatnění

    2021

  • Kód důvěrnosti údajů

    S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů