Kožní kryt z hydrogelových vláken
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F46747885%3A24410%2F20%3A00008000" target="_blank" >RIV/46747885:24410/20:00008000 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Kožní kryt z hydrogelových vláken
Popis výsledku v původním jazyce
Technické řešení se týká problematiky výroby kožních krytů z hydrogelových vláken. Aktuálně se využívají kožní kryty jak z vlákenných materiálů, tak i z hydrogelů. Případně je využívaná kombinace kdy se nejdříve aplikuje hydrogel a následně je překryt vlákennou vrstvou. V současné době se nevyužívá materiál, který by z vlákenného systému přešel v hydrogelová vlákna.
Název v anglickém jazyce
Wound dressing from hydrogel fibers
Popis výsledku anglicky
The technical solution concerns the issue of the production of wound dressing covers from hydrogel fibers. Currently, wound dressing covers made of both fibrous materials and hydrogels are used. Alternatively, a combination is used where the hydrogel is first applied and then covered with a fibrous layer. At present, no material is used which would change from a fibrous system to hydrogel fibers.
Klasifikace
Druh
G<sub>funk</sub> - Funkční vzorek
CEP obor
—
OECD FORD obor
21001 - Nano-materials (production and properties)
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2020
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
KNT-GB-SGS-FV01-2020
Číselná identifikace
KNT-GB-SGS-FV01-2020
Technické parametry
Kožní kryt z hydrogelových vláken vznikne zvlákňováním polymerního roztoku polyvinylalkoholu s alginátem. Směs těchto dvou složek je v poměru 2:1, přičemž jako rozpouštědlový systém slouží destilovaná voda. Roztok je pro úplné rozpuštění polyvinylalkoholu zahříván na 80°C po dobu 24 hodin. Polymerní roztok je následně zvlákněn pomocí stejnosměrného napětí na zařízení Nanospider při napětí elektrody 60kV a napětí protielektrody -10kV. Vzdálenost obou elektrod od sebe činí 145mm. Vlákenná vrstva je ukládána na podkladovou vrstvu netkané textilie typu Spunbond. Vytvořená vrstva, na obrázku 1, je poté síťována v parách vodného glutaraldehydu po dobu 4 hodin. Na obrázku 2 je finální vlákenná vrstva po síťování. Pro použití vlákenné vrstvy pro kožní krytí je dále nutné provést její sterilizaci, například pomocí studeného ethylenoxidu..
Ekonomické parametry
Popsaný materiál je vhodný pro regeneraci kostí a chrupavek. Vlivem mikro / nanovlákenného systému podporuje buněčnou adhezi a proliferaci, a tím vznik nové tkáně. Z důvodu biodegradability polykaprolaktonu dojde s růstem nové tkáně k degradaci vlákenného scaffoldu a postupně k úplnému odbourání scaffoldu a vzniku nové tkáně..
Kategorie aplik. výsledku dle nákladů
—
IČO vlastníka výsledku
46747885
Název vlastníka
Technická univerzita v Liberci
Stát vlastníka
CZ - Česká republika
Druh možnosti využití
N - Využití výsledku jiným subjektem je možné bez nabytí licence (výsledek není licencován)
Požadavek na licenční poplatek
—
Adresa www stránky s výsledkem
—