A Mentally Ill Genius. Criticism of Reason in Daniel Kehlmann´s Work
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F46747885%3A24510%2F21%3A00009237" target="_blank" >RIV/46747885:24510/21:00009237 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="https://hrcak.srce.hr/clanak/391056" target="_blank" >https://hrcak.srce.hr/clanak/391056</a>
DOI - Digital Object Identifier
<a href="http://dx.doi.org/10.29162/ANAFORA.v8i2.4" target="_blank" >10.29162/ANAFORA.v8i2.4</a>
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
němčina
Název v původním jazyce
Das geisteskranke Genie in Daniel Kehlmanns Werk. Zur Vernunftkritik bei Daniel Kehlmann
Popis výsledku v původním jazyce
Jedním z hlavních poetických záměrů Daniela Kehlmanna je kritika rozumu. Kehlmannovy literární texty vypovídají o křehkosti rozumu, a to především prostřednictvím postav géniů, kteří jsou vykresleni jako duševně choří. Kehlmann přitom ironicky cituje a zpochybňuje dlouhou literární tradici toposu génia. Příspěvek se zaměřuje na tři reálné postavy géniů v Kehlmannově díle, kterými jsou Alexander von Humboldt a Carl Friedrich Gauß v románu Die Vermessung der Welt (2008) a Kurt Gödel v dramatu Geister in Princeton (2019). Zatímco v románu Kehlmann nakládá s biografickými fakty velmi svévolně a záměrně zpochybňuje racionalitu postav, dosahuje v dramatu kritiky rozumu především zavedením druhé fikční roviny, která neslouží primárně k vyprávění příběhu, ale k tomu, aby znepokojovala diváky co do možností vlastního racionálního poznání světa. Ze srovnání románu a dramatu lze vyvodit závěr, že z recepčně-estetického hlediska může v tomto případě drama postupovat mnohem radikálněji. Na rozdíl od románu, který nechává čtenáře racionálně reflektovat nedostatečnost rozumu, a naráží tím na vlastní hranice, je drama simulovaným světem, ve kterém divák musí na vlastní kůži prožívat křehkost rozumu.
Název v anglickém jazyce
A Mentally Ill Genius. Criticism of Reason in Daniel Kehlmann´s Work
Popis výsledku anglicky
The criticism of reason (Vernunftkritik) is one of the crucial poetic intentions in Daniel Kehlmann’s work. In his texts pertaining to different genres, the author expresses the fragility of reason portrayed primarily through mentally reversible figures. However, he does not continue the long tradition of the genius in literature; he questions it and deals with this subject with an ironic undertone. This paper focuses on the three geniuses in Kehlmann’s prose and dramatic work, namely, on Alexander von Humboldt and Carl Friedrich Gauß in the novel Die Vermessung der Welt (Measuring the World, 2008), and on Kurt Gödel in the play Geister in Princeton (“Ghosts of Princeton,” 2019). While in the novel Kehlmann violates historical facts, challenges the rationality of the characters, confronts individual models of rationality, and introduces the topos of incomprehension, in his drama he achieves the criticism of reason by inserting a second fiction level which does not serve to tell the story, but to challenge the audience in terms of their knowledge and perception. The analysis of the novel and the play concludes the drama to be a medium having a more radical aesthetic effect than the novel. The play lets the audience experience the fragility of reason in depth when compared to the novel, the readers of which are allowed to reflect on the inadequacy of reason rationally and thus come up against its own limits.
Klasifikace
Druh
J<sub>imp</sub> - Článek v periodiku v databázi Web of Science
CEP obor
—
OECD FORD obor
60206 - Specific literatures
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2021
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Anafora: Journal of Literary Studies
ISSN
1849-2339
e-ISSN
—
Svazek periodika
8
Číslo periodika v rámci svazku
2
Stát vydavatele periodika
HR - Chorvatská republika
Počet stran výsledku
22
Strana od-do
311-333
Kód UT WoS článku
000756699900005
EID výsledku v databázi Scopus
2-s2.0-85124102769