Nanostrukturované sorbenty pro automatizovanou extrakci
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F46747885%3A24620%2F18%3A00005910" target="_blank" >RIV/46747885:24620/18:00005910 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Nanostrukturované sorbenty pro automatizovanou extrakci
Popis výsledku v původním jazyce
Jeden ze způsobů automatizovaného zavedení vzorku do plynového chromatografu využívá procesů sorpce/desorpce stanovovaných analytů na miniaturní vlákno s tenkým polymerním filmem. Tato technika je označována jako mikroextrakce tuhou fází (SPME). Zatímco stávající komerční SPME vlákna jsou produkována z elastických polydimethylsiloxanů o rozměrech 0,1 x 10 mm, vyvinutý prototyp využívá elektrostaticky zvlákněné polymerní látky jako je polyetherimid (PEI), polyethersulfon (PES) nebo polyethersulfon (PSU) ve formě nanovláken. Výsledný prototyp – SPME nosič s nanovlákny jako sorbentem na špičce – se uchycuje do autosampleru plynového chromatografu. Autosampler během měření samočinně exponuje sorbent ve vialkách se vzorky, dochází k extrakci analytu ze vzorku na sorbent, a následnému transportu do GC, kde dochází k termální desorpci analytů a jejich následné detekci a stanovení koncentrace. Finálním krokem je kondicionace sorbentu pro měření dalšího vzorku. Mikroextrakce tuhou fází má velký potenciál pro analýzu především složitých matric různorodého charakteru, kde zavedené analytické metody jako je extrakce organickými rozpouštědly naráží na svá omezení (např. rychlé znečištění detektoru). Vyvinutý prototyp SPME nosič s nanovlákny vykazuje minimálně stejně dobré sorpční vlastnosti (rychlost sorpce nebo sorpční kapacitu) jako komerční varianty SPME vláken, ale při nižších pořizovacích nákladech.
Název v anglickém jazyce
Nanostructured sorbents for automated extraction
Popis výsledku anglicky
One of the methods of automated introduction sample into a gas chromatograph uses the sorption / desorption processes of the specified thin-film thin film analyte. This technique is called as solid phase microextraction (SPME). While existing commercial SPME fibers are produced from 0.1 x 10 mm elastic polydimethylsiloxanes, the developed prototype uses electrostatically spun polymeric materials such as polyetherimide (PEI), polyethersulfone (PES) or polyethersulfone (PSU) in the geometry of nanofibres. The final prototype - SPME carrier with nanofibers as a sorbent on the tip - is attached to a gas chromatograph autosampler. The autosampler automatically expands the sorbent in the sample vials, extracts the analyte from the sample to the sorbent, and then transfers it to the GC, where thermal desorption of the analytes takes place and their subsequent detection and concentration determination is performed. The final step is to condition the sorbent to measure another sample. Solid phase microextraction has great potential for analyzing especially complex matrices of heterogeneous character, where established analytical methods such as extraction with organic solvents are hindered by their limitations (e.g. fast detector contamination). The developed prototype of SPME carrier with nanofibers has at least as good sorption properties (sorption rate or sorption capacity) as a commercial SPME fiber variant, but with lower purchase price.
Klasifikace
Druh
G<sub>prot</sub> - Prototyp
CEP obor
—
OECD FORD obor
10406 - Analytical chemistry
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/TG01010117" target="_blank" >TG01010117: PROSYKO - Proaktivní systém komercializace na TU v Liberci</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2018
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
TG01010117
Číselná identifikace
—
Technické parametry
SPME nosiče s nanovlákny, sorbent má rozměry 0,1 x 10 mm na konci nosiče. Celkový průměr prototypu je 0,8 mm. Kontaktní osoba Vojtěch Antoš (vojtech.antos@tul.cz)..
Ekonomické parametry
Oproti komerčně dostupným variantám výrazně nižší pořizovací náklady. Rozdíl v pořizovací ceně je přibližně 4 500 kč..
Kategorie aplik. výsledku dle nákladů
—
IČO vlastníka výsledku
46747885
Název vlastníka
Technická Univerzita v Liberci
Stát vlastníka
CZ - Česká republika
Druh možnosti využití
V - Výsledek je využíván vlastníkem
Požadavek na licenční poplatek
—
Adresa www stránky s výsledkem
—