V oblasti kovárenství pilotní projekt technologie automatické vizuální kontroly výkovků pomocí kamerového vidění
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F46978496%3A_____%2F23%3AN0000011" target="_blank" >RIV/46978496:_____/23:N0000011 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
V oblasti kovárenství pilotní projekt technologie automatické vizuální kontroly výkovků pomocí kamerového vidění
Popis výsledku v původním jazyce
Technologie bin-picking – pro daný výkovek bylo navrženo technické řešení využití technologie bin-picking na odebírání výkovků přímo z palety (výkovky jsou v paletě nasypány – tzn. výkovky jsou v paletě uloženy neorientovaně) – není nutno tedy po předchozí operaci díly nijak předkládávat či přesypávat a přímo z této palety jsou díly odebírány k vlastní vizuální kontrole. U tohoto bylo vyřešena oblast jak identifikovat polohu palety, identifikovat vlastní výkovky v paletě – tzn. pro každý odběr je stanovena priorita který výkovek může být odebrán. Důležitým aspektem tohoto řešení bylo určení vhodného typu a tvaru chapadla pro odběr výkovků – toto vyžadovalo detailní testování a nastavení prioritizace dílů, včetně úpravy finálního tvaru chapadla. Technologie automatické vizuální kontroly výkovků – v této stěžejní oblasti byla zvolena a nainstalována technologie 3D scanování povrchu výkovku, tak abychom mohli objektivně kvantifikovat odchylky mezi reálným výkovkem a modelem. Na základě testů a srovnání reálných dílů s vybranými reprezentanty jednotlivých vad, jsou nastaveny kritéria pro jednotlivé plochy na výkovku, které následným SW-vým zpracováním jsou díly roztříděny do kategorie OK/Not OK výkovky. Pro každou kontrolovanou plochu je detailně nastaveny kritéria nejenom hloubky vad jako takové, ale rozšířeny o další charakteristiky jako je šířka, délka, plošný obsah vady apod.
Název v anglickém jazyce
In the field of forging, a pilot project of the technology of automatic visual inspection of forgings using camera vision
Popis výsledku anglicky
Bin-picking technology - for the given forging, a technical solution was proposed using bin-picking technology to remove forgings directly from the pallet (the forgings are poured into the pallet - i.e. the forgings are stored in the pallet without orientation) - it is therefore not necessary to present the parts in any way after the previous operation or to be poured over, and the parts are taken directly from this pallet for their own visual inspection. In this case, the area of how to identify the position of the pallet, to identify the own forgings in the pallet - i.e. for each collection, the priority of which forging can be collected is determined. An important aspect of this solution was determining the appropriate gripper type and shape for forging removal – this required detailed testing and part prioritization, including adjusting the final gripper shape. Technology of automatic visual control of forgings - in this key area, 3D scanning technology of the surface of the forging was chosen and installed, so that we could objectively quantify the deviations between the real forging and the model. Based on tests and comparison of real parts with selected representatives of individual defects, criteria are set for individual surfaces on the forging, which are sorted into the OK/Not OK forging category by subsequent software processing. For each inspected surface, the criteria are set in detail, not only for the depth of defects as such, but also for other characteristics such as width, length, areal content of the defect, etc.
Klasifikace
Druh
Z<sub>tech</sub> - Ověřená technologie
CEP obor
—
OECD FORD obor
20301 - Mechanical engineering
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/EG20_321%2F0023672" target="_blank" >EG20_321/0023672: Kovárna 21.století</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2023
Kód důvěrnosti údajů
C - Předmět řešení projektu podléhá obchodnímu tajemství (§ 504 Občanského zákoníku), ale název projektu, cíle projektu a u ukončeného nebo zastaveného projektu zhodnocení výsledku řešení projektu (údaje P03, P04, P15, P19, P29, PN8) dodané do CEP, jsou upraveny tak, aby byly zveřejnitelné.
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
17103
Číselná identifikace
—
Technické parametry
Rozměry dle zákaznických požadavků.
Ekonomické parametry
Ekonomický přínos této technologie pro společnost je v možnosti snížení počtu operátorů výstupní kontroly a tím snížení mzdových nákladů. Zároveň vzhledem k ojedinělosti řešení (SW pro kamerové vidění a plně automatické výrobní linky pro kontrolu vad se vyskytují především v oborech s menší variabilitou vad, tvarů nebo nižšími nároky na námahu a bezpečnost dílců) očekáváme komerční využití minimálně v rámci společností působící ať už ve Svazu kováren ČR nebo společnostmi věnujícím se tváření kovů na Moravě (např. Alper, MSV Studénka, Šroubárna Kyjov).
Kategorie aplik. výsledku dle nákladů
—
IČO vlastníka výsledku
46978496
Název vlastníka
Kovárna VIVA, a.s.
Stát vlastníka
CZ - Česká republika
Druh možnosti využití
V - Výsledek je využíván vlastníkem
Požadavek na licenční poplatek
N - Poskytovatel licence na výsledek nepožaduje licenční poplatek
Adresa www stránky s výsledkem
—