Problematika aplikace zásady ne bis in idem v případě propuštění příslušníka bezpečnostního sboru ze služebního poměru z důvodu porušení služebního slibu.
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F48135445%3A_____%2F16%3AN0000075" target="_blank" >RIV/48135445:_____/16:N0000075 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Problematika aplikace zásady ne bis in idem v případě propuštění příslušníka bezpečnostního sboru ze služebního poměru z důvodu porušení služebního slibu.
Popis výsledku v původním jazyce
Tento článek se zabývá problematikou aplikace zásady ne bis in idem v případě propuštění příslušníka bezpečnostního sboru ze služebního poměru z důvodu porušení služebního slibu tím, že se dopustil zavrženíhodného jednání, které má znaky trestného činu a je způsobilé ohrozit dobrou pověst bezpečnostního sboru. Dle Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod, kterou je Česká republika vázána, platí, že nikdo nemůže být stíhán nebo potrestán za trestný čin, za který již byl jednou osvobozen či odsouzen. Výkladem zmíněného ustanovení došly obecné soudy k závěru, že pokud byl příslušník bezpečnostního sboru propuštěn ze služebního poměru z důvodu porušení služebního slibu, nelze jej již za tentýž skutek, pro který byl propuštěn, trestně stíhat.
Název v anglickém jazyce
The issue of the application of the ne bis in idem principle in the event of the release of a security officer from service due to a breach of service oath.
Popis výsledku anglicky
This article deals with the issue of the application of the ne bis in idem principle in the event of a security officer's release from service due to a breach of service by committing a deceptive act that has the features of the offense and is liable to jeopardize the reputation of the security corps. Pursuant to the Convention on the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms, which the Czech Republic is bound to, no one can be prosecuted or punished for a criminal offense for which he was once liberated or convicted. By interpreting the above provision, the General Courts concluded that if a member of the Security Corps had been released from office due to a breach of his service oath, he could no longer be prosecuted for the same act for which he was released.
Klasifikace
Druh
D - Stať ve sborníku
CEP obor
—
OECD FORD obor
50501 - Law
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2016
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název statě ve sborníku
PRINCÍPY TRESTANIA A SPRÁVNE DELIKTY
ISBN
978-80-8082-988-9
ISSN
—
e-ISSN
—
Počet stran výsledku
5
Strana od-do
141-145
Název nakladatele
Trnavská univerzita, Právnická fakulta,
Místo vydání
Trnava
Místo konání akce
Trnava
Datum konání akce
23. 10. 2016
Typ akce podle státní příslušnosti
EUR - Evropská akce
Kód UT WoS článku
—