Didaktické metody a netradiční přístupy ve výuce programování
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F49777513%3A23220%2F23%3A43970419" target="_blank" >RIV/49777513:23220/23:43970419 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Didaktické metody a netradiční přístupy ve výuce programování
Popis výsledku v původním jazyce
Programování je komplexní a specifická dovednost, která i na vysokých školách představuje pro studenty velkou výzvu. Jakožto student Ph.D. programu na Elektrotechnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni mi bylo umožněno vést cvičení kurzů Základy programování pro elektrotechniku a Modelování v MATLABu a Simulinku. Oba kurzy jsou určeny pro první ročník bakalářského studia. V tomto článku budou nastíněny netradiční, ale účinné formy výuky a komunikace, které byly aplikovány. Cílem bylo kromě prostého nalezení didakticky vhodných nástrojů pro výuku programování také podpora kreativity a logického myšlení, podnícení motivace ke studiu a v neposlední řadě vybudování pozitivních vztahů mezi studenty, lektorem a univerzitou.
Název v anglickém jazyce
Didactic methods and unconventional approaches in teaching programming
Popis výsledku anglicky
Even in universities, programming is a challenging skill that poses significant challenges for students. As a student of the PhD programme at the Faculty of Electrical Engineering at the University of West Bohemia in Pilsen, I had the privilege to teach the courses Fundamentals of Programming for Electrical Engineering and Modelling in MATLAB and Simulink. Both courses are designed for the first year of undergraduate studies. In this article, unconventional but effective methods of teaching and communicating skills in programming are presented. In addition to finding didactically appropriate tools for teaching programming, the goal was to encourage creativity and logical thinking, stimulate motivation to study, and finally, build positive link between the students, the teacher, and the university.
Klasifikace
Druh
O - Ostatní výsledky
CEP obor
—
OECD FORD obor
20201 - Electrical and electronic engineering
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2023
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů