Vše

Co hledáte?

Vše
Projekty
Výsledky výzkumu
Subjekty

Rychlé hledání

  • Projekty podpořené TA ČR
  • Významné projekty
  • Projekty s nejvyšší státní podporou
  • Aktuálně běžící projekty

Chytré vyhledávání

  • Takto najdu konkrétní +slovo
  • Takto z výsledků -slovo zcela vynechám
  • “Takto můžu najít celou frázi”

Prokletí a usmíření. Několik kapitol z dějin trestního práva na Chebsku

Identifikátory výsledku

  • Kód výsledku v IS VaVaI

    <a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F49777513%3A23320%2F22%3A43970246" target="_blank" >RIV/49777513:23320/22:43970246 - isvavai.cz</a>

  • Výsledek na webu

  • DOI - Digital Object Identifier

Alternativní jazyky

  • Jazyk výsledku

    čeština

  • Název v původním jazyce

    Prokletí a usmíření. Několik kapitol z dějin trestního práva na Chebsku

  • Popis výsledku v původním jazyce

    Kniha je věnována problematice středověkého trestního práva a kriminality v prostoru města Chebu a Chebska zasazené do širších souvislostí, a to v míře, v jaké to umožňují dochované prameny. Vzhledem k jejich torzovitosti se nesnaží o komplexní pohled, ale jak naznačuje podtitul, představuje jen několik vybraných kapitol z širokého tématu. Kniha je výsledkem dlouholetého výzkumu zaměřeného na region Chebska a navazuje na autorovy starší práce, týkající se zejména středověkého trestního práva a související problematiky. Je založena na výzkumu archivních pramenů, jejich edic a rozsáhlé literatury. Jejím jádrem je právněhistorický rozbor obsahu dvou dochovaných městských knih spojených s výkonem trestního práva. Do obou bylo zapisováno v souvislosti s postihováním kriminální činnosti, ale charakter zápisů je odlišný. Zápis do Knihy klateb (Achtbuch) byl vyvrcholením civilního neboli akuzačního trestního řízení a dokládal, že byla nad řádně předvolaným žalovaným pachatelem trestného činu, který se nedostavil k soudnímu jednání, vynesena klatba. Do Knihy zločinů (Buch der Gebrechen) bylo obvykle zapisováno v určité fázi trestního řízení inkvizičního, vedeného proti pachatelům trestných činů z úřední povinnosti. Zápisy v Knize klateb se týkají zejména případů usmrcení, kdežto v Knize zločinů je zachycena různá (převážně majetková) kriminalita. Obě knihy spolu s dalšími prameny umožňují alespoň částečně poznat, jak vývoj kriminality, tak i vývoj procesního řízení a jurisdikčních pravomocí chebských orgánů zejména v období 14. až 16. století, které je těžištěm knihy. Torzální poznatky o chebském právu jsou doplňovány na základě dalších pramenů a literatury, zejména pak s využitím poznatků o soudobém norimberském právu, do jehož okruhu chebské právo patřilo. Zjištěné poznatky jsou zasazeny do širších souvislostí. Je přitom jasně patrná postupná dominance města Cheb a jeho správních orgánů na úkor starších zemských struktur, které byly vybudovány původně chebskými ministeriály a postupně modifikovány v průběhu české zástavy. Kniha se soustředí zejména na problematiku jednoho z trestněprávních institutů – klatby – který detailně rozebírá včetně jeho historických a mytologických kořenů. Pozornost je věnována i restorativním prvkům dobové trestní justice v podobě různých variant smíření. Také zpracování dalších pojednávaných institutů – odpovědi (spolu s širší problematikou odpovědnictví), vypovězení či zákazu pobytu – se zaměřuje na otázku řešení konfliktů v minulosti. Této problematice je věnována i poslední část knihy, kterou tvoří dva exkurzy do právní úpravy zákazů souvisejících s náboženstvím. První z nich je o dvou typech zákazu podle kanonického práva a souvisejícího institutu interdiktu, druhý exkurz do oblasti zákazů v židovském právu.

  • Název v anglickém jazyce

    Banned and reconciled. Few chapters from the history of criminal law in Cheb region

  • Popis výsledku anglicky

    The book is devoted to the problems of medieval criminal law and criminality in the area of Cheb and the Cheb region, set in a broader context, to the extent that the surviving sources allow. Due to their fragment, it does not attempt a comprehensive view, but as the subtitle suggests, it presents only a few selected chapters from a broad topic. The book is the result of many years of research focused on the Cheb region and builds on the author&apos;s earlier works, especially on medieval criminal law and related issues. It is based on research of archival sources, their editions and extensive literature. At its core is a legal-historical analysis of the content of two surviving municipal books related to the administration of criminal law. Both were entered in connection with the punishment of criminal activity, but the nature of the entries is different. The entry in the Book of Bans (Achtbuch) was the culmination of a civil or accusatory criminal proceeding and evidenced that a curse was pronounced upon a duly summoned defendant offender who failed to appear for trial. In the Book of Crimes (Buch der Gebrechen) it was usually entered at some stage of the inquisitorial criminal proceedings, conducted against offenders ex officio. The entries in the Book of Bans mainly concern cases of killing, whereas the Book of Crimes records various (mostly property) crimes. Both books, together with other sources, allow us to know at least partially the development of criminality as well as the development of procedural procedures and jurisdictional powers of the Cheb authorities, especially in the period from the 14th to the 16th century, which is the focus of the book. The fragmental knowledge of Cheb law is supplemented by other sources and literature, especially by knowledge of contemporary Nuremberg law, to which Cheb law belonged. The findings are set in a broader context. The gradual domination of the town of Cheb and its administrative bodies at the expense of the older provincial structures, which were originally built by the Cheb ministerials and gradually modified during the Bohemian pledge, is clearly visible. The book concentrates in particular on the issue of one of the criminal law institutes - the bann - which it discusses in detail, including its historical and mythological roots. Attention is also paid to the restorative elements of contemporary criminal justice in the form of various variants of reconciliation. The treatment of the other institutes discussed - response (along with the broader issues of responsibility), banishment or residence bann - also focuses on the question of conflict resolution in the past. The last part of the book, which consists of two excursions into the legal regulation of bans related to religion, is also devoted to this issue. The first of these is about two types of the ban under canon law and the related institute of interdict, the second an excursion is into the area of bans in Jewish law.

Klasifikace

  • Druh

    B - Odborná kniha

  • CEP obor

  • OECD FORD obor

    50501 - Law

Návaznosti výsledku

  • Projekt

  • Návaznosti

    I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace

Ostatní

  • Rok uplatnění

    2022

  • Kód důvěrnosti údajů

    S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů

Údaje specifické pro druh výsledku

  • ISBN

    978-80-261-1100-9

  • Počet stran knihy

    996

  • Název nakladatele

    Západočeská univerzita v Plzni

  • Místo vydání

    Plzeň

  • Kód UT WoS knihy