3D aspekty územního plánování
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F49777513%3A23520%2F22%3A43966685" target="_blank" >RIV/49777513:23520/22:43966685 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="https://www.arcdata.cz/media/download/4213" target="_blank" >https://www.arcdata.cz/media/download/4213</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
3D aspekty územního plánování
Popis výsledku v původním jazyce
Cílem územního plánování je zajištění předpokladů pro udržitelný rozvoj území soustavným a komplexním řešením účelového využití a prostorového uspořádání území s cílem dosažení obecně prospěšného souladu veřejných a soukromých zájmů na rozvoji území. Ve světě existují různé přístupy k územnímu plánování, na kterých se podílí nejen odborníci (zpracovatelé), ale i politici, úředníci, veřejnost a další subjekty. Příspěvek vycházející z rozpracované doktorské práce se zabývá analýzou 3D aspektů územního plánování ve světe. Ukazuje možné využití třetího rozměru v různých stupních územního plánování, v různých měřítkách a přesnostech zobrazení na příkladech z již realizovaných konceptů či komerčních projektů. Jedná se například o různorodé 3D analýzy, 3D modely stávající a navrhované zástavby, koncepty a řešení 3D územních plánů/studií až po navazující BIM a digitální dvojčata. V Českém prostředí autor hledá vhodnou úroveň zobrazení s ohledem na přesnost, legislativní rámec, rekodifikaci stavebního zákona a využitelnost pro další analýzy či navazující procesy od územního plánování po realizaci stavby. Autor porovnává výhody či nevýhody jednotlivých úrovní včetně problémů k realizaci daného navrhovaného řešení. Na autorem vytvořených vzorových příkladech je ukázána možnost využití 3D zobrazení pro danou úroveň územního plánování v Českém prostředí. Snahou je využít třetí rozměr pro lepší vizualizaci stavu v území, následného navrženého rozvoje (včetně variantního řešení) a omezení v podobě limitů v území či jiných aspektů. Současně je snaha přiblížení územního plánování ve srozumitelné míře veřejnosti s možností její participace v procesech územního plánování.
Název v anglickém jazyce
3D aspects of spatial planning
Popis výsledku anglicky
The aim of spatial planning is to ensure the prerequisites for the sustainable development of the territory through a systematic and comprehensive solution of the purposeful use and spatial arrangement of the territory with the aim of achieving a generally beneficial harmony of public and private interests in the development of the territory. There are various approaches to spatial planning in the world, in which not only experts (processors), but also politicians, officials, the public and other entities participate. The contribution based on the doctoral thesis in progress deals with the analysis of 3D aspects of spatial planning in the world. It shows the possible use of the third dimension in different stages of spatial planning, in different scales and display accuracy using examples from already implemented concepts or commercial projects. These include, for example, various 3D analyses, 3D models of existing and proposed buildings, concepts and solutions of 3D spatial plans/studies, up to subsequent BIM and digital twins. In the Czech environment, the author is looking for an appropriate level of display with regard to accuracy, legislative framework, re-codification of the Building Act and usability for further analysis or subsequent processes from spatial planning to construction implementation. The author compares the advantages and disadvantages of individual levels, including problems to implement the given proposed solution. Sample examples created by the author show the possibility of using 3D visualization for a given level of spatial planning in the Czech environment. The effort is to use the third dimension for a better visualization of the situation in the territory, subsequent proposed development (including alternative solutions) and restrictions in the form of limits in the territory or other aspects. At the same time, there is an effort to bring spatial planning closer to the public in an understandable way, with the possibility of its participation in spatial planning processes.
Klasifikace
Druh
O - Ostatní výsledky
CEP obor
—
OECD FORD obor
20102 - Construction engineering, Municipal and structural engineering
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2022
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů