Prototyp elektrifikační platformy EPDS integrované do minibagru
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F49811894%3A_____%2F23%3AN0000001" target="_blank" >RIV/49811894:_____/23:N0000001 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Prototyp elektrifikační platformy EPDS integrované do minibagru
Popis výsledku v původním jazyce
Oponent Poskytovatele dotace - shrnutí závěrů oponentního posudku Hlavním výstupem projektu je „Prototyp elektrifikační platformy integrované do minibagru”. Navržená elektrifikační platforma je složená z následujících vyvinutých subsystémů (podrobně je proveden její popis v Technické zprávě projektu): • Prototyp PEbox (Power Electronics box) – box, který obsahuje veškerou elektroniku pro řízení a pohon elektrického motoru, napájení systémů bagru a ovládaní systému bagru. • Prototyp PMSM (Permanent Magnet Synchronous Motor) motoru s vodním chlazením • Bateriový systém složený z modulů baterií se samostatným vodním chlazením a ohřevem, BMS systému, gateway komunikačního modulu, PDU (power distribution unit) distribuční jednotky • Chladící systém: 12V ventilátor a chladící okruh pro 48V střídač, PMSM motor a DC/DC converter. SW řídícího systému a logika řízení bagru, HMI (Human Machine Interface). • Mechanický design a integrace elektrifikační platformy do minibagru včetně návrhu nové kabeláže a pojistkové skříně. Podle závěrečné zprávy byl prototyp elektrifikační platformy integrované do minibagru ve stanoveném termínu vyroben a vyzkoušen.
Název v anglickém jazyce
EPDS (electrical power distribuiton system) electrification platform prototype integrated into a mini-excavator
Popis výsledku anglicky
Opponent of the Subsidy Provider - summary of the conclusions of the opponent's assessment The main output of the project is "Prototype electrification platform integrated into a mini-excavator". The proposed electrification platform is composed of the following developed subsystems (its description is detailed in the Technical Report of the project): • Prototype PEbox (Power Electronics box) – a box that contains all the electronics for controlling and driving the electric motor, powering the excavator systems and controlling the excavator system . • Prototype PMSM (Permanent Magnet Synchronous Motor) motor with water cooling • Battery system consisting of battery modules with separate water cooling and heating, BMS system, gateway communication module, PDU (power distribution unit) distribution unit • Cooling system: 12V fan and cooling circuit for 48V inverter, PMSM motor and DC/DC converter. Control system SW and excavator control logic, HMI (Human Machine Interface). • Mechanical design and integration of the electrification platform into the mini-excavator, including the design of the new wiring and fuse box. According to the final report, the prototype of the electrification platform integrated into the mini-excavator was manufactured and tested within the set deadline.
Klasifikace
Druh
G<sub>prot</sub> - Prototyp
CEP obor
—
OECD FORD obor
20301 - Mechanical engineering
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/EG19_262%2F0020087" target="_blank" >EG19_262/0020087: Vývoj pokročilé platformy elektrohydraulického pohonu pro nesilniční mobilní stroje</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2023
Kód důvěrnosti údajů
C - Předmět řešení projektu podléhá obchodnímu tajemství (§ 504 Občanského zákoníku), ale název projektu, cíle projektu a u ukončeného nebo zastaveného projektu zhodnocení výsledku řešení projektu (údaje P03, P04, P15, P19, P29, PN8) dodané do CEP, jsou upraveny tak, aby byly zveřejnitelné.
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
není relevantní
Číselná identifikace
—
Technické parametry
Hlavním výstupem projektu je „Prototyp elektrifikační platformy integrované do minibagru”. Cílem projektu byl výzkum, vývoj a experimentální ověření elektrifikační platformy, která umožní elektrifikaci 2. generace (využívající „power on demand“, „zonal hydraulics“ a rekuperace), kde bude zároveň optimalizovaná funkce jednotlivých subsystémů (elektrických, elektro-hydraulických a hydraulických) s cílem maximalizovat účinnost celé platformy, a tudíž elektrifikovaného NRMM (non-road mobile machinery) vozidla, konkrétně minibagru 2 tun, výkonu 12kW špičkově. Výsledkem projektu je tedy přestavba konvenčního 2tunového minibagru Bobcat E20z na plně elektrický poháněný stroj. Výstup projektu byl dosažen a cíl projektu byl splněn. Navržená elektrifikační platforma je složená z následujících vyvinutých subsystémů (podrobně viz přiložená Technická zpráva): • Prototyp PEbox (Power Electronics box) – box, který obsahuje veškerou elektroniku pro řízení a pohon elektrického motoru, napájení systémů bagru a ovládaní systému bagru. • Prototyp PMSM (Permanent Magnet Synchronous Motor) motoru s vodním chlazením • Bateriový systém složený z modulů baterií se samostatným vodním chlazením a ohřevem, BMS systému, gateway komunikačního modulu, PDU (power distribution unit) distribuční jednotky • Chladící systém: 12V ventilátor a chladící okruh pro 48V střídač, PMSM motor a DC/DC converter. SW řídícího systému a logika řízení bagru, HMI (Human Machine Interface). Mechanický design a integrace elektrifikační platformy do minibagru včetně návrhu nové kabeláže a pojistkové skříně.
Ekonomické parametry
Realizací projektu došlo k vytvoření celosvětově jedinečného výstupu, který bude v horizontu 3 let aplikován do strojů NRMM, a to celosvětově. V průběhu projektu jsme pravidelně informovali potenciálního zákazníka elektrifikační platformy (firmu Bobcat) o našem postupu. Vyvinutá elektrifikační platforma po ukončení projektu dosáhla technologické úrovně TRL6 (prototyp), to znamená že tento systém zatím není kvalifikován ani certifikován. Firma Bobcat (a její inovační centrum v Dobříši) projevila zájem o výsledek tohoto projektu a nabídla otestování elektrifikovaného bagru v rámci typických pracovních cyklů a zatížení na jejích testovacím poli. Z našich dosavadních zkušeností vyplynulo, že největší šanci pro komercializaci výstupu projektu má PEbox (tj. prototypy výkonové elektroniky a řídicího systému). Vyšší stupně vývoje TRL7-TRL9, které jsou nutné k finalizací produktu, budou provedené interními postupy pro vývoj produktu.
Kategorie aplik. výsledku dle nákladů
—
IČO vlastníka výsledku
49811894
Název vlastníka
Eaton Elektrotechnika s.r.o.
Stát vlastníka
CZ - Česká republika
Druh možnosti využití
V - Výsledek je využíván vlastníkem
Požadavek na licenční poplatek
—
Adresa www stránky s výsledkem
—