S. K. Šaumjan: Sémiotické pojetí gramatiky
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F60076658%3A12210%2F17%3A43896627" target="_blank" >RIV/60076658:12210/17:43896627 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
S. K. Šaumjan: Sémiotické pojetí gramatiky
Popis výsledku v původním jazyce
V této knize se pokouším prokázat metodologickou nekonzistenci v díle Sebastiana Šaumjana pomocí kritické analýzy jeho tří teorií zahrnutých zejména v těchto publikacích: Structural Linguistics (1971), A Semiotic Theory of Language (1987) and Signs, Mind, and Reality (2006). Nejprve definuji Šaumjanovu základní dichotomii, tedy genotyp a fenotyp, kterou sám Šaumjan používá ke strukturaci svých gramatických výkladů. Následně představuji tři Šaumjanovy teorie v chronologickém pořadí: Aplikativní generativní model (AGM), Aplikativní univerzální gramatiku (AUG) a tzv. Sémiotickou gramatiku (SMR) s důrazem na fonologii, vztah mezi gramatikou (zejména syntaxí) a sémantikou, na lexikologii a teorii znaku.
Název v anglickém jazyce
S. K. Shaumyan: Semiotic Conception of Grammar
Popis výsledku anglicky
In this book I try to prove methodological inconsistence in the work of Sebastian Shaumyan by critical analysis of his three theories included mostly in the following publications: Structural Linguistics (1971), A Semiotic Theory of Language (1987) and Signs, Mind, and Reality (2006). I firstly define the Shaumyan?s basic dichotomy ? genotype vs. phenotype, which is used (by Shaumyan himself) to structure his grammar explication. Subsequently I introduce three Shaumyan?s theories in chronological order: Applicative generative model (AGM), Applicative universal grammar (AUG) and (so called) Semiotic grammar (SMR) with the emphasis on phonology, relationship between grammar (that means only syntax in Shaumyan´s interpretation) and semantics, on lexicology and sign theory.
Klasifikace
Druh
B - Odborná kniha
CEP obor
—
OECD FORD obor
60203 - Linguistics
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2017
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
ISBN
978-80-7394-660-9
Počet stran knihy
170
Název nakladatele
Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Místo vydání
České Budějovice
Kód UT WoS knihy
—