Osnovy náboženství na českých státních školách v současnosti
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F60076658%3A12260%2F04%3A00009249" target="_blank" >RIV/60076658:12260/04:00009249 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Osnovy náboženství na českých státních školách v současnosti
Popis výsledku v původním jazyce
Článek nejdříve informuje o principech didaktické teorie studijních osnov. Je založena na postupné a důkladné formulaci cílů. Tyto cíle vycháyejí z potřeb rozvinutého lidského tvora, pak i z potřeb rozvíjející se společnosti a nakonec z logiky předmětovéoblasti, která se objevuje na pozadí určitého předmětu. Ukazuje následky, což tato teorie má v koncepci studijních osnov náboženské výchovy s ohledem na potřeby společnosti (vývoj postojů a osobní zodpovědnosti) a s ohledem na přirozené vztahy při vytváření osobních vztahů k víře žáků (cesta od 1. do 2. naivity). Na základě svých tvrzení autorka rozlišuje proces náboženské výchovy daný výukou tohoto předmětu na státních školách od procesu katechetických aktivit daných církví.
Název v anglickém jazyce
Curriculum of the subject religion at czech state schools nowdays
Popis výsledku anglicky
The article first informs about the principles of the curriculum didactical theory. It based upon a gradual and elaborate formulation of aims. These aims come out of the needs of a developing human being, then they come out of the needs of the developingsociety and finally out of the logic of the subject area which appears in the background of the particular subject. It shows the consequences, which this theory has on the conception of the curriculum of religious education with regards to needs of thesociety (the development of attitudes and personal responsibility) and with respect to the natural relation of the developing personal relationship to the pupil#s faith (the way from 1st to 2nd naivety) Basing upon her arguments the author differentiatesthe process of religious education done by teaching this subject in state schools from the process of catechesis activities done by the church.
Klasifikace
Druh
J<sub>x</sub> - Nezařazeno - Článek v odborném periodiku (Jimp, Jsc a Jost)
CEP obor
AA - Filosofie a náboženství
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
V - Vyzkumna aktivita podporovana z jinych verejnych zdroju
Ostatní
Rok uplatnění
2004
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Studia Theologica
ISSN
1212-8570
e-ISSN
—
Svazek periodika
VI
Číslo periodika v rámci svazku
15
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
16
Strana od-do
—
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—