Diskuze o transcendenci v teologii sportu
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F60076658%3A12260%2F16%3A43891825" target="_blank" >RIV/60076658:12260/16:43891825 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Diskuze o transcendenci v teologii sportu
Popis výsledku v původním jazyce
Studie přibližuje myšlenky dvou současných autorů, Rev Dr L. Harveyho a Rev Dr R. Ellise, kteří se pokoušejí podat teologické zdůvodnění sportu. Harvey vychází ze systematického výkladu doktríny o stvoření a její podobnosti ke hře jako původci sportu. Společnými prvky těchto dvou celků je svoboda v rámci jejích hranic spolu s ne-nutností, avšak radikální smysluplností. Božský akt stvoření byl svobodný a láskyplný, přičemž cíl lidské existence spočívá právě v její svobodě a lásce. Hra je činností, která umožňuje člověku vyjádřit a silně prožit identitu založenou již při jeho stvoření. Ellis postupuje od postupného dokazování podobnosti her a náboženství ke koncepci sportu jako sebe-transcendentního aktu člověka stvořeného dle obrazu Božího. Sport je nutně soutěživý, překonávání překážek v různých podobách je vyjádřením jeho nejhlubší povahy. Ellis tento prvek vysvětluje na příkladu Ireneova výkladu Stvoření jako hluboce lidskou potřebu přesáhnout sebe sama vzhledem ke svému Stvořiteli. Tato potřeba je založená samotnou povahou stvořitelského aktu, v jehož základu stojí sebe-transcendence Boha. V závěru se autor pokouší s oběma teoriemi polemizovat na základě teologických východisek obou autorů.
Název v anglickém jazyce
Discussion on Transcendence in the Theology of Sport
Popis výsledku anglicky
The study presents the theories of two contemporary theologians, Rev Dr Lincoln Harvey and Rev Dr Robert Ellis, who are trying to construct a theological explanation of sport. Harvey's theory is based on a systematic interpretation of the doctrine of creation and its similarities to play as the originators of sport. The common features of these two units are freedom within their borders, and nonnecessity, but also radical meaningfulness. The divine act of creation was free and full oflove. The aim of human existence lies precisely in its freedom and love. Play is an aktivity that allows a person to express a strong identity based on the act of its creation. Ellis proceeds through the progressive evidence of similarity between play and religion to the concept of sport as a self-transcendent act of man, created according to God's image. Sport is necessarily competitive, as overcoming difficulties in various forms is an expression of the most profound essence of human nature. Ellis explains this element by taking the example of Irenaeus's interpretation of the Creation as a profound need for humans to go beyond themselves in relation to their Creator. This need is based on the nature of the creative act, the basis of which is the self-transcendence of God. In conclusion, the author tries to identify the theological background of the two authors and enter into dialogue with them.
Klasifikace
Druh
J<sub>x</sub> - Nezařazeno - Článek v odborném periodiku (Jimp, Jsc a Jost)
CEP obor
AA - Filosofie a náboženství
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
V - Vyzkumna aktivita podporovana z jinych verejnych zdroju
Ostatní
Rok uplatnění
2016
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Teologická reflexe
ISSN
1211-1872
e-ISSN
—
Svazek periodika
22
Číslo periodika v rámci svazku
1
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
14
Strana od-do
67-80
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—