Využití metod TENS, NMES v regeneraci sportovců po zátěži
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F60162694%3AG43__%2F10%3A00431016" target="_blank" >RIV/60162694:G43__/10:00431016 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Využití metod TENS, NMES v regeneraci sportovců po zátěži
Popis výsledku v původním jazyce
Ověřit účinnost aplikace metod TENS a NMES na efektivitu a rychlost zotavných procesů v kosterním svalstvu bezprostředně po zatížení submaximální intenzitou, a tak teoreticky rozšířit oblast rehabilitace ve sportu. Experiment ověřuje, jak rychle a efektivně působí stimulace pomocí stimulátoru na zotavné procesy v kosterním svalstvu. Za tímto účelem jsme navrhli a sestrojili speciální stimulátor, využívající metody NMES a TENS. Tento stimulátor splnil podmínky pro používání zdravotnické techniky a prošelcertifikací Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Ze sebraných dat a jejich následným statistickým zpracováním můžeme usuzovat, že regenerace pomocí kombinace metod TENS, NMES má pozitivní dopad na velikost maximální izometrické svalové kontrakce u svalupo zátěži. Na podkladě tohoto závěru se domníváme, že kombinací metod TENS, NMES zlepšuje účinnost a rychlost regeneračních procesů uvnitř svalu.
Název v anglickém jazyce
THE UTILIZATION OF METHODS TENS, NMES AT REGENERATION OF SPORTSMEN AFTER SPORTING PERFORMANCE
Popis výsledku anglicky
The aim of the thesis is verification of effect to uses the NMES and TENS methods and to make recovery processes in the skeletal muscles more effective immediately after the submaximum intensity load. The experiment verifies how quickly and effectively the stimulation by means of stimulator affects relaxation processes in the skeletal muscles. For this purpose a special stimulator has been designed and constructed. It uses the NMES and TENS methods. This stimulator has met the determined criteria for the use of sanitary engineering and has been certified by the State Quality Control Institution of Medicines. From the collected data and their subsequent statistical processing, it may be concluded that regeneration by means of the combination of TENS, NMES and FES methods has a positive impact on the value of maximum isometric muscle contraction after load and that this method improves the effectiveness as well as rate of recovery processes inside a muscle.
Klasifikace
Druh
J<sub>x</sub> - Nezařazeno - Článek v odborném periodiku (Jimp, Jsc a Jost)
CEP obor
KA - Vojenství
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2010
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Česká kinantropologie
ISSN
1211-9261
e-ISSN
—
Svazek periodika
14
Číslo periodika v rámci svazku
1
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
15
Strana od-do
—
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—