Sejde z očí, sejde z mysli. Design mezi služebností a udržitelností.
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F60461071%3A_____%2F20%3AN0000030" target="_blank" >RIV/60461071:_____/20:N0000030 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="http://vvp.avu.cz/sesit/archiv/" target="_blank" >http://vvp.avu.cz/sesit/archiv/</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Sejde z očí, sejde z mysli. Design mezi služebností a udržitelností.
Popis výsledku v původním jazyce
Článek se zaměřuje na design v kontextu neudržitelnosti některých filozofických a ekonomických konceptů, na nichž byla vystavěna moderní průmyslová civilizace. Poukazuje na problémy nadměrné fragmentace designu jako oboru i na jeho “služebnost” vůči dominantním ekonomickým strukturám globalizovaného světa. Prostřednictvím pojmu “neviditelnosti” v designu poukazuje na nedostatečnou reflexi jeho infrastrukturních souvislostí a implikací, které často vedou k neudržitelné praxi. Článek předkládá argumentaci, podle které abychom lépe rozuměli významu a důsledkům designu, musí být pojímán v širším kontextu materiální produkce a infrastrukturního plánování. Zkoumá tedy problematiku betonu jako všudypřítomného materiálu utvářejícího moderní městské prostředí a vodní infrastruktury, jejichž podpůrné konstrukce do velké míry závisí na betonu. Jako protipól k masivním strukturám, jako jsou sofistikované přehrady a zavlažovací systémy, předkládá příklad dovybavení a rekonstrukce existujících tradičních vodních infrastruktur ve východní Indii. Článek volá po komplexním přístupu k designování, které bere v potaz sociální, ekologické a politické okolnosti, který je adaptabilní a odolný, a nabízí několik teoretických koncepcí designu pro udržitelnost, které přesahují současný politický a ekonomický status quo.
Název v anglickém jazyce
Out of Sight, Out of Mind: Design between Service and Sustainability.
Popis výsledku anglicky
The article focuses on design in the context of unsustainability of certain philosophical and economic concepts on which the modern industrialized civilization is built. It addresses both problems of excessive fragmentation of design as a discipline and its problematic „servitude“ to the dominant economic structures of the globalized world. It follows the notion of „invisibility“ in design to point to the insufficient reflection of its infrastructural connections, implications that often lead to unsustainable practices. The article argues that in order to better understand the significance and consequences of design, it needs to be understood in a broader context of material production or infrastructural planning. Therefore, it explores the issue of concrete as a ubiqutious material shaping the modern urban environment and water infrastructures that rely in vast amount on concrete to build the supporting construction. As a counterpart to the massive structures, such as sophisticated dams and irrigation systems, it proposes an example of retrofitting of existing traditional water infrastructure in Eastern India. The article calls for a complex approach to designing that takes into account social, ecological and political circumstances, that is adaptable and resilient, and puts forward several theoretical concepts of design for sustanability reaching beyond the current political and economical status quo.
Klasifikace
Druh
J<sub>ost</sub> - Ostatní články v recenzovaných periodicích
CEP obor
—
OECD FORD obor
60401 - Arts, Art history
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2020
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Sešit pro umění, teorii a příbuzné zóny
ISSN
1802-8918
e-ISSN
—
Svazek periodika
2020
Číslo periodika v rámci svazku
29
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
11
Strana od-do
78-99
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—