PROTEINY V HISTORICKÝCH MALTÁCH – IDENTIFIKACE, KVANTIFIKACE A MOŽNOSTI DATOVÁNÍ
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F60461373%3A22330%2F19%3A43919627" target="_blank" >RIV/60461373:22330/19:43919627 - isvavai.cz</a>
Nalezeny alternativní kódy
RIV/00216208:11410/19:10400658
Výsledek na webu
<a href="https://mck.technicalmuseum.cz/casopis-fkr/" target="_blank" >https://mck.technicalmuseum.cz/casopis-fkr/</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
PROTEINY V HISTORICKÝCH MALTÁCH – IDENTIFIKACE, KVANTIFIKACE A MOŽNOSTI DATOVÁNÍ
Popis výsledku v původním jazyce
Bílkovinné materiály (např. mléko, vejce, klihy a tvaroh) se přidávaly do malt již od starověku, protože pozitivně ovlivňují jejich mechanické vlastnosti. Historické recepty se však až dodnes nedochovaly, protože se v rodinách mistrů stavitelů předávaly pouze ústně z otce na syna. Dnes se stavební průmysl i restaurátoři zajímají o tyto zapomenuté starodávné recepty, a chemici proto bojují s mnoha náročnými překážkami při jejich odhalování. V současné době můžeme použít techniky hmotnostní spektrometrie (MALDI-TOF a LC-MS/MS) i pro identifikaci neočekávaných bílkovinových materiálů obsažených v historických maltách. Pro odhad celkového množství přidávaných proteinových aditiv můžeme použít analytické metody včetně zmiňované hmotnostní spektrometrie a také různé imunochemické techniky. Neměnnost počtu peptidů ve vzorcích modelových malt s přídavky proteinových aditiv, které byly odebrány od prvního dne do čtvrtého roku po přípravě malty, byla potvrzena metodou LC-MS/MS a relativní kvantifikační metodou TOP3. Analýzou hlavních komponent, která byla aplikována na jiný typ vzorku (ale měla analogii s maltovými vzorky), bylo prokázáno, že je možné rozlišit různé časy stárnutí. Což by, alespoň teoreticky, mohlo být v určitých případech použito jako další způsob datování historických objektů.
Název v anglickém jazyce
PROTEINS IN HISTORICAL MORTARS – IDENTIFICATION, QUANTIFICATION AND DATING POSSIBILITY
Popis výsledku anglicky
Protein additives (e.g. milk, eggs, animal glue, and curd) have been added to mortars since ancient times because they positively influence their mechanical properties. However, historical recipes did not survive until today, because they were only orally inherited in the families of masterbuilders from father to son. Today, building industry and also restorers search for the forgotten ancient recipes and chemists struggle with many challenging obstacles in their revealing. Nowadays we can use mass spectrometric techniques (MALDI-TOF and LC-MS/MS) for identification of even unexpected proteins in historical mortars. For the estimation of total amount of protein additives in mortars we can apply different analytical methods including mass spectrometry and immunochemical techniques. Immutability in number of peptides (after enzymatic cleaving by trypsin), in model mortar samples that were sampled from the first day to fourth year after the mortar preparation, was confirmed by LC-MS/MS and relative quantification method TOP3. By principle component analysis applied on another type of sample (but having an analogy to mortar samples) was proven that it is possible to distinguish between different times of ageing. This at least theoretically could be used as another way for object dating.
Klasifikace
Druh
J<sub>ost</sub> - Ostatní články v recenzovaných periodicích
CEP obor
—
OECD FORD obor
60401 - Arts, Art history
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2019
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Fórum pro konzervátory-restaurátory
ISSN
1805-0050
e-ISSN
—
Svazek periodika
9
Číslo periodika v rámci svazku
2
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
6
Strana od-do
94-99
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—