Vše

Co hledáte?

Vše
Projekty
Výsledky výzkumu
Subjekty

Rychlé hledání

  • Projekty podpořené TA ČR
  • Významné projekty
  • Projekty s nejvyšší státní podporou
  • Aktuálně běžící projekty

Chytré vyhledávání

  • Takto najdu konkrétní +slovo
  • Takto z výsledků -slovo zcela vynechám
  • “Takto můžu najít celou frázi”

Prototyp DZTSM

Identifikátory výsledku

  • Kód výsledku v IS VaVaI

    <a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F61972738%3A_____%2F20%3AN0000002" target="_blank" >RIV/61972738:_____/20:N0000002 - isvavai.cz</a>

  • Výsledek na webu

  • DOI - Digital Object Identifier

Alternativní jazyky

  • Jazyk výsledku

    čeština

  • Název v původním jazyce

    Prototyp DZTSM

  • Popis výsledku v původním jazyce

    Hlavním výstupem projektu je vytvoření Prototypu DZTSM. Tento Prototyp DZTSM se skládá z mobilního rozvaděče, ve kterém se nachází všechny elektrické prvky potřebné ke zkoušení mechatronických zařízení jako jsou hydraulické ventily, hydrogenerátory a hydromotory. Další součástí Prototypu DZTSM je Univerzální nástroj na testování ventilů, který se rovněž nachází v mobilním rozvaděči Prototypu DZTSM. Poslední součástí Prototypu DZTSM je virtuální dvojče mechatronických systémů, které obsahuje virtuální modely zkoušených mechatronických systémů. Měřící SW v Prototypu DZTSM byl v rámci řešení projektu otestován na jednotlivých mechatronických systémech a tyto výsledky byly následně porovnávány s virtuálními modely zkoušených mechatronických systémů. Vlastní digitální dvojčata virtuálních modelů mechatronických zařízení jsou metodou Hardware-in-the-loop (HIL) připojeny pomocí konektorů s kabely k fyzickému hardware Prototypu DZTSM, tedy k mobilnímu rozvaděči. Tyto digitální dvojčata mechatronických systémů používají matematické výpočty a modely pro simulaci těchto systémů v reálném čase, čímž se chovají jako reálný hardware. Další součástí Prototypu DZTSM je vzdálená správa, možnost ukládání do souboru nebo do databází. Rovněž byla vytvořena standardizovaná výrobní dokumentace prototypu DZTSM pro budoucí zákazníky, kteří by měli zájem využívat tyto jedinečné testovací možnosti, které poskytuje prototyp DZTSM Vytvořené modely mechatronických systémů budou využívány při simulacích těchto systémů i nadále a budou přidávány i další výrobky různých výrobců (BOESCH REXROTH, PARKER, MOOG, ARGO HYTOS,...). pro další komerční využití těchto modelů. Funkční Prototyp DZTSM je v rámci činnosti hlavního řešitele projektu použit jako základ pro další komerční využití a na základě požadavků zákazníků může být vyroben s úpravami dle přání zákazníků. Rovněž Univerzální nástroj pro testování ventilů, který je součástí rozvaděče Prototypu DZTSM může být upraven na základě požadavků zákazníků.

  • Název v anglickém jazyce

    Prototype DZTSM

  • Popis výsledku anglicky

    The main output of the project is the creation of the DZTSM Prototype. This DZTSM Prototype consists of a mobile switchboard that houses all the electrical components needed to test mechatronic equipment such as hydraulic valves, hydraulic generators and hydraulic motors. Another component of the DZTSM Prototype is the Universal Valve Test Tool, which is also located in the mobile cabinet of the DZTSM Prototype. The final component of the Prototype DZTSM is the Virtual Twin of Mechatronic Systems, which contains virtual models of the mechatronic systems under test. The measurement software in the DZTSM Prototype was tested on individual mechatronic systems as part of the project solution and these results were then compared with the virtual models of the mechatronic systems under test. The actual digital twins of the virtual models of the mechatronic systems are connected by Hardware-in-the-loop (HIL) method using connectors with cables to the physical hardware of the DZTSM Prototype, i.e. to the mobile switchboard. These digital twins of mechatronic systems use mathematical calculations and models to simulate these systems in real time, thus behaving like real hardware. Another part of the DZTSM Prototype is remote management, with the ability to save to a file or database. Also, standardized production documentation of the DZTSM Prototype has been created for future customers who may be interested in using these unique testing capabilities provided by the DZTSM Prototype The mechatronic systems models created will continue to be used in simulations of these systems and other products from various manufacturers (BOESCH REXROTH, PARKER, MOOG, ARGO HYTOS,...) will be added for further commercial use of these models. The functional prototype of the DZTSM is used as a basis for further commercial use by the principal investigator of the project and can be produced with modifications based on customer requirements. Also, the Universal Valve Test Tool that is part of the Prototype DZTSM cabinet can be modified based on customer requirements.

Klasifikace

  • Druh

    G<sub>prot</sub> - Prototyp

  • CEP obor

  • OECD FORD obor

    20201 - Electrical and electronic engineering

Návaznosti výsledku

  • Projekt

    <a href="/cs/project/EG17_107%2F0012274" target="_blank" >EG17_107/0012274: Nová generace digitalizovaných zkušebně testovacích systémů pro diagnostiku mechatronických systémů</a><br>

  • Návaznosti

    P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)

Ostatní

  • Rok uplatnění

    2020

  • Kód důvěrnosti údajů

    S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů

Údaje specifické pro druh výsledku

  • Interní identifikační kód produktu

    prototyp DZTSM

  • Číselná identifikace

  • Technické parametry

    Technické parametry výsledku (kterým je prototyp DZTSM) jsou následující: Elektrický mobilní rozvaděč s krytím IP54, napájením 230VAC, jištěním 6A ve kterém jsou umístěny elektrické spínací, jistící a ovládací prvky pro účely testování mechatronických systémů. Kromě těchto prvků je součástí rozvaděče i industriální PC ve formě 19" racku se speciálními měřícími kartami National Instruments, které zpracovávají signály z připojeného testovaného mechatronického systému. Tyto signály jsou zpracovávány s periodou vzorkování až 1ms. Součástí rozvaděče je i monitor, klávesnice a myš sloužící k ovládání vizualizačního HMI softwaru (National Instruments Labview) v PC, který umožňuje provádět zkoušky mechatronických systémů, vyhodnocovat data, vytvářet protokoly, ukládat data na disk nebo do databází. V mobilním rozvaděči je též rovněž i modul pro zajištění vzdálené správy za účelem servisu prototypu DZTSM. Dále se zde nachází Univerzální nástroj pro testování hydraulických ventilů ve formě 19" racku s možností nastavení parametrů testovaného ventilu (napájení ventilu, proudová nebo napěťová žádost na ventil), včetně možnosti generování signálů žádané hodnoty (ve formě pily, obdélníku, rampy, jednotkového skoku) na tento testovaný ventil. Pomocí připojených snímačů tlaku a průtoku je možné určit jestli daný hydraulický ventil funguje správně, nebo má nějakou vadu, což je velmi přínosné pro výrobce těchto zařízení z důvodu stanovení závady na mechatronickém zařízení, nebo též odzkoušení nového mechatronického zařízení pro účely jejich zákazníků. Součástí prototypu DZTSM jsou též digitální dvojčata mechatronických systému, které obsahují virtuální matematický modely zpracované v programu MATLAB/SIMULINK zpracovávané PC ve vytvořeném zařízení digitálních dvojčat. Tyto virtuální modely jsou charakterizovány metodou Hardware-in-the-loop (HIL), která spočívá v simulaci těchto systémů v reálném čase. Výstupy z matematického modelu je posílán na moduly, které tyto výstupy přeměňují na analogové signály. Tyto signály je možno pomocí konektorů připojit do výše jmenovaného mobilního rozvaděče DZTSM namísto reálných mechatronických systémů. Toto může být způsob, jak zjistit jakým způsobem se budou chovat reálná mechatronická zařízení.

  • Ekonomické parametry

    V dalším období byli prováděny upgrade testovacích standů pro hydraulické ventily v zahraničních zastoupeních společnosti Bosch REXROTH. Dále byly Zkušebny hydraulických agregátů umístěné ve výrobní hale Bosch Rexroth v Brně rozšířeny o další možnosti testování čerpadel o vysokých výkonech (s motory o výkonu až do 500 kW) a bylo optimalizováno rozmístění rozvaděčů v této Zkušebně hydraulických agregátů. Za přímé spolupráce s pracovníky Zkušebny hydraulických agregátů ve výrobní hale Společnosti Bosch REXROTH byly optimalizovány testovací parametry zkoušených hydraulických čerpadel, které jsou umístěny na hydraulických agregátech. Pro provádění těchto optimalizací byla zavedena vzdálená správa po síti Internet do Zkušebny hydraulických agregátů, též za účelem diagnostiky zkoušených zařízení (motorů, hydraulických čerpadel, hydraulických ventilů) a optimalizace jejich parametrů včetně sledování charakteristik zkoušených zařízení a jejich využití pro matematické virtuální modely těchto zařízení.

  • Kategorie aplik. výsledku dle nákladů

  • IČO vlastníka výsledku

    61972738

  • Název vlastníka

    NORTECH, s.r.o.

  • Stát vlastníka

    CZ - Česká republika

  • Druh možnosti využití

    V - Výsledek je využíván vlastníkem

  • Požadavek na licenční poplatek

  • Adresa www stránky s výsledkem