Operacionalizace v kvantitativním sociálněvědním výzkumu
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F61988987%3A17200%2F16%3AA1701KBP" target="_blank" >RIV/61988987:17200/16:A1701KBP - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Operacionalizace v kvantitativním sociálněvědním výzkumu
Popis výsledku v původním jazyce
Článek se zabývá nejdůležitějšími aspekty procesu operacionalizace v kvantitativním výzkumu v sociálních vědách. Zachycuje proměnu operacionalismu empirického pozitivismu v operacionalizaci logického pozitivismu ve společenských vědách. Upozorňuje na rozdíl mezi operacionalismem, který definuje pojmy prováděnými operacemi, a operacionalizací jako vymezením pojmu indikátory. Argumentuje, že soubor indikátorů pojmu nemůže být určen přímou logickou cestou, nýbrž že je vždy stanoven arbitrárně. Článek se zabývá také problémem obsahové a konstruktové validity a výhodami a nevýhodami standardizace indikátorů. Závěrečná část článku obsahuje příklad operacionalizace pojmu z oblasti sociální práce.
Název v anglickém jazyce
Operatialisation in Quantitative Research in Social Sciences
Popis výsledku anglicky
The paper deals with the most important aspects of the processes of operationalization in quantitative research in social sciences. It detects the process of replacement of operationalism of empirical positivism by operationalization of logical positivism. It draws attention to the difference between operationalism defining concepts by means of carried out operations, and operationalization as deliniation of concepts by means of indicators. It argues that the set of indicators of a concept cannot be determined via a direct logical way, but that it is always determined arbitrarily. The paper deals also with the problem of content and construct validity and the advantages and disadvantages of standardization of indicators. The final part of the article contains exampl of operaconalization of a concept from the field of social work.
Klasifikace
Druh
J<sub>x</sub> - Nezařazeno - Článek v odborném periodiku (Jimp, Jsc a Jost)
CEP obor
AM - Pedagogika a školství
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
V - Vyzkumna aktivita podporovana z jinych verejnych zdroju
Ostatní
Rok uplatnění
2016
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Sociální práce. Sociálna práca
ISSN
1213-6204
e-ISSN
—
Svazek periodika
—
Číslo periodika v rámci svazku
6
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
12
Strana od-do
97-108
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—