Společnost jako otázka
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F61988987%3A17250%2F17%3AA1801QF3" target="_blank" >RIV/61988987:17250/17:A1801QF3 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Společnost jako otázka
Popis výsledku v původním jazyce
Autor se táže, jak chápat sociologii v současné 'pozdní' době, přičemž se nepřiklání ani k postmodernímu relativismu, ani k obhajobě vědeckého charakteru sociologie. Volí třetí cestu: na základě filosofické hermeneutiky H.-G. Gadamera se snaží sociologii určit jako humanitní disciplínu. Využívá gadamerovské koncepty jako hermeneutický kruh, dialektiku otázky a odpovědi, sensus communis, tradici, dějinnost rozumění a ukazuje, jakým způsobem se jejich prostřednictvím dá rozumět předmětu sociologie i její epistemologii. Umožňuje tím pochopit, proč současná sociologie tak nutkavě hledá označení soudobé společnosti, proč se stále vyrovnává s vlastní minulostí (diskuse o postmoderně, obraty v sociologii) a proč se tříští do mnoha drobných témat.
Název v anglickém jazyce
Society as a question
Popis výsledku anglicky
The thesis strives to introduce and outline a new understanding of sociology based on the philosophical hermeneutics of Hans-Georg Gadamer. The aim of the thesis is to differentiate the hermeneutical approach from the scientific and from the interpretative paradigm in particular. Hermeneutics does see sociology neither as a science nor as a science of specific (interpretative, hermeneutical, understanding or critical) type, which must be cleared out in the context of the sociological metatheory. I explain the key differences between scientific and hermeneutic point of view according to the works of Martin Heidegger and H.-G. Gadamer. I propose to understand society as a historical dependent question and sociological theories as answers on this question. Since Gadamer understands question as open in principal the sociological knowledge is hereby placed in the dialogue (instead of the logic of right or wrong). The dialogue is not understood as a distinct function of sociological work (Burawoy) but as a principal of knowledge itself. In the end I comment on present condition of sociology in the postmodern times and argue that hermeneutical element express itself in the importance of attractiveness of sociological themes, its need of self-definition and even in the discussion around postmodernity vs. modernity itself.
Klasifikace
Druh
B - Odborná kniha
CEP obor
—
OECD FORD obor
50401 - Sociology
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
V - Vyzkumna aktivita podporovana z jinych verejnych zdroju
Ostatní
Rok uplatnění
2017
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
ISBN
978-80-7325-439-1
Počet stran knihy
199
Název nakladatele
CDK
Místo vydání
Brno
Kód UT WoS knihy
—