Pokladní čtecí tunel
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F61989100%3A27350%2F19%3A10243959" target="_blank" >RIV/61989100:27350/19:10243959 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Pokladní čtecí tunel
Popis výsledku v původním jazyce
Výsledek překonává bariéru v zavádění RFID na veškeré spotřebitelské zboží. Doposud nebylo možné identifikovat označené zboží položené zboží na pás jakýmkoli způsobem, protože zboží mohlo zastínit tělem identifikátor. Pokladní čtecí tunel je svou konstrukcí naplánován tak, aby zajistil identifikaci zboží v každém případě bez nutnosti lidské asistence. Tento výsledek vykazuje velkou míru přenositelnosti do libovolného odvětví průmyslu s pásovou výrobou.
Název v anglickém jazyce
Cash reader tunnel
Popis výsledku anglicky
The result overcomes the barrier to the introduction of RFID on all consumer goods. Until now, it has not been possible to identify labeled goods placed on the belt in any way, since the goods may have obscured the body of the identifier. The cash reader tunnel is designed to ensure the identification of goods in any case without the need for human assistance. This result shows a high degree of portability to any industry in the belt industry.
Klasifikace
Druh
G<sub>funk</sub> - Funkční vzorek
CEP obor
—
OECD FORD obor
20202 - Communication engineering and systems
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/TF03000053" target="_blank" >TF03000053: Internet věcí v obchodech budoucnosti</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2019
Kód důvěrnosti údajů
C - Předmět řešení projektu podléhá obchodnímu tajemství (§ 504 Občanského zákoníku), ale název projektu, cíle projektu a u ukončeného nebo zastaveného projektu zhodnocení výsledku řešení projektu (údaje P03, P04, P15, P19, P29, PN8) dodané do CEP, jsou upraveny tak, aby byly zveřejnitelné.
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
RFID tunel
Číselná identifikace
061/18-12-2019_F
Technické parametry
Funkční vzorek je vybaven odolným průmyslovým PC s operačním systémem Windows. K zajištění funkcionality čtení UHF RFID tagů byla použita RFID čtečka Impinj R420 s maximálně dostupným výkonem 31,5 dBm pracující v evropské normě ETSI o frekvenci 865 – 868 MHz a s maximální citlivostí -84 dBm. Na anténní porty čtečky jsou připojeny čtyři cirkulárně polarizované (RHCP) antény. Čtecí tunel samotný je posazen na pásovém dopravníku s pryžovým pásem s nastavitelnou rychlostí běhu za pomocí frekvenčního měniče. Tělo tunelu je tvořeno lehkou polymerovou konstrukcí pokrytou na vnější straně hliníkovou vrstvou s tloušťkou dostatečnou k tomu, aby jím neprostoupilo UHF záření dané frekvence. Tato vrstva je zároveň schopna záření čtečky odrazit zpět do čtecího tunelu a rozšířit tak možnosti načtení daného uhf tagu i o možnost čtení odrazem. Systém čtecího tunelu je v oblasti vizualizace dat tvořen i stávajícím produktem firmy GABEN a sice GB Touch, na kterém je vizualizováno načítání objektů uvnitř tunelu. V databázi jsou spárovány UHF tagy s konkrétním zbožím a jejich přítomnost je zobrazena na displayi grafickou formou včetně obrázku načteného zboží. Komunikace mezi čtečkou a zobrazovacím software je řešena pomocí přímého zápisu RFID čtečky do databáze, nad kterou se provádí SQL dotazy a vyhodnocování.
Ekonomické parametry
Funkční vzorek posloužil k základnímu ověření funkcionality plánovaného výsledku výzkumu, dále však bude také využíván k prezentaci námi vyvinutého řešení ve firmách se zájmem o nasazení technologií IoT v retailu a prostředí obchodních center. Ověřený koncept systému vykazuje vysokou míru přenositelnosti do příbuzných oborů, ve kterých například hraje roli pásová výroba. Funkční vzorek tedy bude nabízen jako řešení pro firemní zákazníky firmy hlavního příjemce. V budoucnu může jednoznačně přispět ke zvýšení kvality načítání kusů zboží a výrobků v oblasti retailu i mimo ni. Funkční vzorek bude využit také ve výuce studentů systémového inženýrství a příbuzných oborů.
Kategorie aplik. výsledku dle nákladů
—
IČO vlastníka výsledku
61989100
Název vlastníka
VŠB - Technická univerzita Ostrava
Stát vlastníka
CZ - Česká republika
Druh možnosti využití
A - K využití výsledku jiným subjektem je vždy nutné nabytí licence
Požadavek na licenční poplatek
A - Poskytovatel licence na výsledek požaduje licenční poplatek
Adresa www stránky s výsledkem
—