Terapeutické monitorování beta-laktamových antibiotik
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F61989592%3A15110%2F17%3A73517699" target="_blank" >RIV/61989592:15110/17:73517699 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Terapeutické monitorování beta-laktamových antibiotik
Popis výsledku v původním jazyce
Terapeutické monitorování léčiv (TDM) je specifickou metodou sloužící k individualizaci dávkování léčiv s cílem minimalizovat jejich toxicitu a zároveň maximalizovat činnost. Beta-laktamová antibiotika nebyla vzhledem ke svému rysokému terapeutickému indexu po řadu let považována za vhodné kandidáty pro TDM. Ukazuje se však, že jejich farmakokinetika je u některých skupin pacientů významně změněna a oblykle obtížně predikovatelná. Narůstající bakteriální rezistence dále ztěžuje volbu optimálního dávkování. Tato přehledová práce se zabývá postavením a významem TDM beta-laktamů a jednotlivými aspekty samotného monitorování, jako je identifikace pacientů, u kterých by mohlo mít monitorování největší přínos, metody užívané k měření koncentrací beta-laktamů a jejich případné limitace, terapeutická rozmezí betalaktamů a konečně samotná individualizace dávkování.
Název v anglickém jazyce
Therapeutic drug monitoring of beta-lactam antibiotics
Popis výsledku anglicky
Therapeutic drug monitoring (TDM) is a dosage individualization strategy that helps to minimize toxicity whilst maximizing the efficary of an agent. For many years, beta-lactam antibiotics were not considered ideal candidates for TDM due to their wide therapeutic range. Profound and difficult to predict beta-lactam pharmacokinetic variability in specific patient populations and incleasing bacterial resistance suggest that teaching optimal exposures can be challenging in some clinical settings. The aims are to review the role of beta-lactam TDM, identify patients that would most likely benefit from it, summarize methods used to measure beta-lactam concentrations and outline their limitations, discuss the concentration-e ffect relationship and therapeutic targets and finally describe dosage adjustment strategies.
Klasifikace
Druh
J<sub>SC</sub> - Článek v periodiku v databázi SCOPUS
CEP obor
—
OECD FORD obor
30104 - Pharmacology and pharmacy
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2017
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Klinická mikrobiologie a infekční lékařství
ISSN
1211-264X
e-ISSN
—
Svazek periodika
23
Číslo periodika v rámci svazku
1
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
6
Strana od-do
4-9
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
2-s2.0-85020905666