Metamorfózy jako prostředek sebeidentifikace současné ukrajinské malé prózy
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F61989592%3A15210%2F16%3A33160272" target="_blank" >RIV/61989592:15210/16:33160272 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Metamorfózy jako prostředek sebeidentifikace současné ukrajinské malé prózy
Popis výsledku v původním jazyce
Mezi malé epické žánry v současné ukrajinské literatuře řadíme povídku, novelu, anekdotu a báseň v próze. Článek se zabývá současnými formami ukrajinské krátké prózy, posuzuje vlivy a vývoj povídky a novely od získání nezávislosti v roce 1991. Úvod článku se věnuje postmoderní ukrajinské próze a její charakteristice obecně, dále jsou prezentovány přístupy současné ukrajinské literární kritiky. Ukrajinská tvorba svobodného období je jedinečná, neboť se na literární scéně potkává několik generací autorů s různými zkušenostmi a styly. Navzdory rozdílům ve stylu práce a způsobům uměleckého vyjádření, většina ukrajinských spisovatelů reflektuje proces přehodnocování základních principů a funkcí literatury. Specifické rysy současné ukrajinské povídky jsou zkoumány na základě analýzy vybraných příběhů ze sbírky Zviroslov Od Tani Maliarčuk. Pozornost je zaměřena na zvířecí symboliku v textu, je vysvětlen odkaz na středověké bestiáře a je sledována proměna hrdiny ať dokonalá nebo nedokonalá. Rovněž je zkoumána charakteristika postav, témat a motivů. Analýzu zaměřujeme také na obsah a formu, a v neposlední řadě nabízíme interpretaci některých povídek. Došli jsme k závěru, že prozaické texty Maljarčuk lze charakterizovat jako groteskní, fantaskní, blízké magickému realismu a surrealismu, mají povětšinou překvapivý konec a obsahují brilantní charakteristiky. Její příběhy věrně odráží současný stav specifické skupiny "loserů" v ukrajinské společnosti a přibližují mentalitu této podskupiny.
Název v anglickém jazyce
CONTEMPORARY UKRAINIAN SHORT PROSE (METAMORPHOSES IN THE WORK OF TANIA MALIARCHUK ZVIROSLOV).
Popis výsledku anglicky
Small epic genres in Ukrainian literature currently include short story, novella, anecdote and prose poem. The paper deals with the current forms of Ukrainian short prose and reviews the influences and the evolution of prose since gaining independence in 1991. In the beginning of the paper postmodern Ukrainian prose is characterized in general and further some ideas and approaches of contemporary Ukrainian literary criticism are presented. Contemporary writing is unique, because several generations of authors with different experience and styles and they meet on the literary scene. Despite many disparities in the style of work and different artistic expression, most contemporary ukrainian writers reflect the process of rethinking the basic principles and functions of literature. Specific features of the contemporary Ukrainian story are examined based on analysis of selected stories from collection Zviroslov by Tania Maliarchuk. In detail, animal symbolism is explained and the link to medieval bestiaries is made. Characters are also examined, topics and themes, content and form, and lastly, we offer an interpretation of some texts. We conclude that the prose texts of Maliarchuk can be characterised as grotesque-fantastic, close to magic realism and surrealism, with a climatic ending and briliant characteristics . Her stories faithfully reflect the current state of Ukrainian society and suggest the mentality of the specific subgroup of Ukrainian nation.
Klasifikace
Druh
C - Kapitola v odborné knize
CEP obor
AI - Jazykověda
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2016
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název knihy nebo sborníku
XX-XXI stolit't'a: Žanrovo-styl'ovi j linhvistyčni metamorfozy v ukrajins'kij movi ta literaturi
ISBN
978-80-244-4968-5
Počet stran výsledku
21
Strana od-do
477-497
Počet stran knihy
550
Název nakladatele
VUP
Místo vydání
Olomouc
Kód UT WoS kapitoly
—