Kalendárium a vybrané kapitoly z dějin olomouckého baletu (1920-2016)
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F61989592%3A15210%2F16%3A33162728" target="_blank" >RIV/61989592:15210/16:33162728 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Kalendárium a vybrané kapitoly z dějin olomouckého baletu (1920-2016)
Popis výsledku v původním jazyce
světové války. Spolu se vznikem českého profesionálního divadla se roku 1920 začaly utvářet i jednotlivé soubory. Zprvu se divadlo prezentovalo pouze jako dvousložkové (činoherní a zpěvoherní ansámbl) s přidruženou skupinou tanečníků. Vzhledem k úzké kooperaci baletu na všech operních i operetních inscenacích docházelo jen k ojedinělým pokusům o uvedení samostatného titulu. Poválečná euforie roku 1945 přinesla reorganizaci v divadle a baletní soubor začal fungovat jako svébytné těleso s vlastním šéfem. Trvalo však téměř jedno desetiletí, než se z něj stal plně profesionální ansámbl s vyššími uměleckými cíli. Roku 1959 nastoupila do olomouckého angažmá skutečná osobnost s výrazným choreografickým talentem. Byl jí Josef Škoda, který preferoval neotřelou dramaturgii s velkým zastoupením soudobé tvorby. Vlna změn postihla divadlo i po roce 1989. Dlouholetá umělecká činnost a dobrá znalost olomouckých poměrů vynesla Jiřího Sekaninu na pozici šéfa baletu. Soubor doplnil o tanečníky ze zemí bývalého Sovětského svazu a získal k hostování přední české choreografy. Na přelomu tisíciletí nalezl olomoucký balet opět svou tvář pod vedením současného šéfa Roberta Balogha, který naučil diváckou obec vnímat tanec ve všech dimenzích - od klasických baletních titulů až po experimentální a autorské projekty.
Název v anglickém jazyce
Calendar and selected chapters from the history of Olomouc Ballet (1920-2016)
Popis výsledku anglicky
With the development of the Czech professional theatre there also appeared particular ensembles. At first, the theatre was presented as a two-component (drama and opera ensemble) with a group of dancers. Because of the close cooperation of ballet with opera and operetta productions there were only a few attempts of launching the individual ballet. The post-war euphoria in 1945 brought a reorganization of the theatre and the ballet company began to operate as an independent unit with its own director. However, it took almost a decade before it became a fully professional ensemble with higher artistic goals. In 1959 the engagement in Olomouc was enriched with an important figure with a distinctive choreographic talent. It was Josef Škoda who preferred original dramaturgy with a large amount of contemporary work. After 1989 the theatre was hit by other changes. Long-time artistic work and a good knowledge of Olomouc situation brought Jiří Sekanina the position of the director of ballet. He completed the ensemble with dancers from the former Soviet Union and also gained the leading Czech choreographers as guests. At the turn of the millennium, Olomouc ballet, headed by Robert Balogh, the current director, found its distinctive character. Balogh allowed the audience to perceive the dance in all its dimensions - from classical ballet to experimental and creative projects.
Klasifikace
Druh
B - Odborná kniha
CEP obor
AL - Umění, architektura, kulturní dědictví
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2016
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
ISBN
978-80-244-5053-7
Počet stran knihy
255
Název nakladatele
Univerzita Palackého v Olomouci
Místo vydání
Olomouc
Kód UT WoS knihy
—