Syntaktické funkce pádu v češtině (na materiálu publicistických textů z roku 1915 a 2015)
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F61989592%3A15210%2F17%3A73583987" target="_blank" >RIV/61989592:15210/17:73583987 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Syntaktické funkce pádu v češtině (na materiálu publicistických textů z roku 1915 a 2015)
Popis výsledku v původním jazyce
Autor se na materiálu dvou vzorků českých publicistických textů z r. 1915 a 2015 (vždy o rozsahu přibližně 15 000 slovních tvarů) snaží vystihnout, do jaké míry se za posledních sto let v češtině změnily poměry mezi pády substantiva a syntaktickými funkcemi, které konkrétní pádové tvary ve výpovědi plní. Jinak řečeno, autor ověřuje platnost teze, že se pád v češtině postupně syntaktizuje, stále více tíhne k vyjadřování vždy jedné a téže syntaktické funkce a zbavuje se té části své sémantiky, která bezprostředně neslouží k vyjadřování vztahů mezi větnými členy. Analýza obou vzorků ukázala, že tato tendence v češtině skutečně existuje, ale není tak silná, jak sugeruje dojem z četby starších textů (při četbě si všímáme nápadných jevů, jako je např. genitiv v objektu, a máme zřejmě tendenci nadhodnocovat jejich frekvenci a přeceňovat jejich význam). Distribuce pádů substantiva a jejich syntaktických funkcí je ve vzorcích z let 1915 a 2015 podobná – výraznější rozdíly autor konstatuje jen u genitivu, který se výrazně uplatňuje ve funkci atributu, méně nápadné je pak prosazování akuzativu ve funkci objektu (na úkor genitivu a dalších pádů), úbytek lokálu (i ve funkci adverbiale) a jen velmi slabé je postupné prosazování nominativu ve funkci predikativní (na úkor instrumentálu).
Název v anglickém jazyce
Syntactic functions of the Czech cases (on the material of newspaper texts from 1915 and 2015)
Popis výsledku anglicky
The author analyses two samples of the Czech newspaper texts (from 1915 and 2015), both in the extent of 15 000 tokens, and he makes effort to describe the changes in the relation between certain cases and their syntactic functions in the utterance. In other words, the author tries to verify the thesis that the case becomes more syntactically bound in the Czech language. The analysis of both samples showed that the mentioned tendency is probably not as strong as the reading of older Czech texts indicates (the reader usually overvalues the frequency and importance of noticeable phenomena). The distribution of case forms and their syntactic functions are similar in both samples. The author observes marked difference in the frequency and use of the genitive case only (the genitive occurs in the attributive function more often than before), the expansion of accusative case in object is less marked, similarly to the locative case (that is less frequent) and to the nominative case in the predicative function (where it competes with the much more frequent instrumental case).
Klasifikace
Druh
C - Kapitola v odborné knize
CEP obor
—
OECD FORD obor
60202 - Specific languages
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2017
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název knihy nebo sborníku
Struktura v jazyce, jazyk v komunikaci
ISBN
978-80-7494-365-2
Počet stran výsledku
9
Strana od-do
17-25
Počet stran knihy
214
Název nakladatele
Technická univerzita v Liberci
Místo vydání
Liberec
Kód UT WoS kapitoly
—