KDO A CO ŘÍDÍ ČESKÉ ADOLESCENTY?
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F61989592%3A15210%2F18%3A73592531" target="_blank" >RIV/61989592:15210/18:73592531 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="http://dx.doi.org/10.5507/ff.18.24454252" target="_blank" >http://dx.doi.org/10.5507/ff.18.24454252</a>
DOI - Digital Object Identifier
<a href="http://dx.doi.org/10.5507/ff.18.24454252" target="_blank" >10.5507/ff.18.24454252</a>
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
KDO A CO ŘÍDÍ ČESKÉ ADOLESCENTY?
Popis výsledku v původním jazyce
„KDO A CO ŘÍDÍ ČESKÉ ADOLESCENTY?“ je jednou z mála odborných knih, která se pokouší přiblížit psychologický koncept locus of control z teoretického, ale i z výzkumného hlediska. Český ekvivalent pro anglický název locus of control je „místo kontroly“. Podstatou tohoto konceptu je víra člověka v to, co obecně ovládá posílení (odměny a tresty), jež se mu dostávají. Lidé, kteří věří, že řídí svůj osud, mají interní locus of control (tzv. „internalisté“). Domnívají se, že jsou zodpovědní za to, co žijí, tzn., že mají tendenci připisovat následky chování (odměny) jejich vlastnímu úsilí či osobnostním charakteristikám. Jedinci, kteří se domnívají, že jejich osud určuje štěstí, vlivní lidé a ti, kteří považují posílení, jehož se jim dostává po jejich chování, za výsledek vyšší moci, mají externí locus of control (tzv. externalisté). Internalisté vykazují vyšší potřebu nezávislosti, lépe se vyrovnávají se zátěžovými situacemi, bývají méně nemocní a dožívají se vyššího věku. Externalisté často zažívají pocity bezradnosti, používají pasivní strategie zvládání života či vykazují častěji závislost na alkoholu nebo drogách. Monografie přináší také velmi aktuální informace o tom, kde se nachází místo kontroly u českých adolescentů. Výzkumného projektu se zúčastnilo více než 2 700 respondentů ve věku 11 až 16 let. Jsou zde prezentovány výsledky mezi jednotlivými věkovými a genderovými skupinami, ale i rozdíly mezi adolescenty studujícími na základních školách a víceletých gymnáziích, pobývajícími v dětských domovech se školou a výchovných ústavech či docházející do nízkoprahových center pro mládež. Použité psychodiagnostické metody identifikují výrazné rozdíly mezi adolescenty ze zařízení pro výkon ústavní a ochranné výchovy a žáky základních škol a víceletých gymnázií. Dospívající z dětských domovů se školou, výchovných ústavů a nízkoprahových zařízení jsou častěji externalisté. Více tedy věří v osud a v to, že jejich životy ovlivňují jiní lidé a vnější síly. Tito jedinci pak častěji realizují rizikové aktivity, mají nižší sebehodnocení a nevěří si. Monografie přináší ucelený vhled do problematiky fenoménu místa kontroly a poskytuje odborníkům cenné rady pro jejich praxi a práci s adolescenty.
Název v anglickém jazyce
WHO AND WHAT CONTROL THE CZECH ADOLESCENTS?
Popis výsledku anglicky
"KDO A CO ŘÍDÍ ČESKÉ ADOLESCENTY?" (in translation WHO AND WHAT CONTROL THE CZECH ADOLESCENTS?) is one of the few professional books that attempts to explain the psychological concept of the locus of control into a theoretical as well as research aspect. The Czech equivalent for the English name locus of control is the "místo kontroly". The essence of this concept is the belief of man in what generally controls the reinforcements (rewards and punishments) that he receives. People who believe that they manage their destiny have an internal locus of control (so-called "Internists"). They believe that they are responsible for what they are living, i.e. that they tend to attribute the consequences of behavior (rewards) to their own efforts or personality traits. Individuals who believe that their fate determines happiness, powerful people, and those who see the reinforcement that they receive from their behavior as a result of force majeure have an external locus of control (so-called „Externalists“). "Internists" have a higher need for independence, better cope with stressful situations, they are less ill and live longer. „Externalists“ often experience feelings of helplessness, use passive strategies for coping with life, or more often addicted to alcohol or drugs. The monograph also provides very up-to-date information about where the Czech adolescent locus of control is located. The research project was attended by over 2,700 respondents aged 11-16. There are presented the results among individual age and gender groups, as well as the differences between adolescents studying at elementary schools and multi-year grammar schools, living in foster home with primary school facilities and educational institutions or going to youth drop-in centers. Used psychodiagnostic methods identify significant differences between adolescents from facilities for institutional and protective education and elementary school pupils and multi-year grammar schools. Teens in foster home with primary school facilities, educational institutions, and youth drop-in centers are more likely to be „Externalists“. They therefore believe more in fate and in their lives affecting other people and external forces. These individuals are more likely to carry out risky activities, have lower self-esteem, and they do not believe in themselves. The monograph brings a comprehensive insight into the phenomenon of locus of control and provides valuable advice to professionals about their practice and adolescent work.
Klasifikace
Druh
B - Odborná kniha
CEP obor
—
OECD FORD obor
50101 - Psychology (including human - machine relations)
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2018
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
ISBN
978-80-244-5425-2
Počet stran knihy
141
Název nakladatele
Univerzita Palackého v Olomouci
Místo vydání
Olomouc
Kód UT WoS knihy
—