Případová studie polyfonních znaků v čínském textu
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F61989592%3A15210%2F18%3A73594615" target="_blank" >RIV/61989592:15210/18:73594615 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="https://obd.upol.cz/id_publ/333174501" target="_blank" >https://obd.upol.cz/id_publ/333174501</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Případová studie polyfonních znaků v čínském textu
Popis výsledku v původním jazyce
V řadě jazyků lze pozorovat relativně spletité vztahy mezi jejich grafickou a zvukovou podobou. Například u jazyků zaznamenávaných hláskovým písmem není neobvyklé, že jeden grafém bývá zatížen zápisem většího počtu fonémů. Tato asymetrie se projevuje i v moderní čínštině, s ohledem na charakter její písemné soustavy však v tomto případě proti sobě stojí nejen graficky i zvukově komplikovanější jednotky (tj. znak tvořený až třiceti šesti tahy a slabika), ale zapojena je také sémantická rovina. Předkládaný text pojednává o zvláštní skupině čínských znaků, které spojuje právě skutečnost, že jsou nositeli více než jedné zvukové realizace. Snaží se přitom poukázat na poněkud jednostranný pohled dosavadních výzkumů, které se zaměřují na postavení polyfonních znaků ve znakovém inventáři moderní čínštiny a ponechávají do značné míry stranou jejich vlastnosti coby konkrétních realizací v rámci souvislého čínského textu. Tento článek tak nabízí novou perspektivu, jejímž prostřednictvím lze na problematiku polyfonních znaků pohlížet.
Název v anglickém jazyce
A Case Study of Polyphonic Characters in a Chinese Text
Popis výsledku anglicky
Many languages are characterized by a relatively complex relationship between their graphic and sound representation. In case of languages recorded in alphabetical scripts, for example, it is not unusual that one grapheme is used to write down more than one phoneme. Similar asymmetry can be found in Modern Chinese as well, however, based on the characteristic features of its writing system, not only the graphic units (represented by a character composed of up to thirty-six strokes) and sound units (represented by a syllable) are more complicated, but also semantic level is involved. This paper deals with a special group of Chinese characters that are carrying more than one pronunciation. Existing studies on polyphonic characters bring important information about their origin and characteristic attributes, they offer different classifications considering their various properties, as well as suggest possibilities for reducing their number. However, one cannot fail to notice that their attention is mostly limited to description of polyphonic characters within the Modern Chinese signary, i.e. a (relatively) closed set of currently used graphic units. Th is article approaches the issue of polyphonic characters from a somewhat different perspective by focusing on their occurrence in a particular text. Results obtained through an analysis of the novel Poisonby Chinese novelist Shi Tiesheng indicate that there exist differences both in a qualitative occurrence as well as quantitative proportion of polyphonic characters between singary and text.
Klasifikace
Druh
J<sub>ost</sub> - Ostatní články v recenzovaných periodicích
CEP obor
—
OECD FORD obor
60202 - Specific languages
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2018
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Dálný východ
ISSN
1805-1049
e-ISSN
—
Svazek periodika
VIII
Číslo periodika v rámci svazku
1
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
16
Strana od-do
70-85
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—