Vše

Co hledáte?

Vše
Projekty
Výsledky výzkumu
Subjekty

Rychlé hledání

  • Projekty podpořené TA ČR
  • Významné projekty
  • Projekty s nejvyšší státní podporou
  • Aktuálně běžící projekty

Chytré vyhledávání

  • Takto najdu konkrétní +slovo
  • Takto z výsledků -slovo zcela vynechám
  • “Takto můžu najít celou frázi”

Košer je košer. 14. ročník festivalu Dny židovské kultury Olomouc

Identifikátory výsledku

  • Kód výsledku v IS VaVaI

    <a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F61989592%3A15210%2F21%3A73611749" target="_blank" >RIV/61989592:15210/21:73611749 - isvavai.cz</a>

  • Výsledek na webu

    <a href="http://www.muo.cz/dzko/" target="_blank" >http://www.muo.cz/dzko/</a>

  • DOI - Digital Object Identifier

Alternativní jazyky

  • Jazyk výsledku

    čeština

  • Název v původním jazyce

    Košer je košer. 14. ročník festivalu Dny židovské kultury Olomouc

  • Popis výsledku v původním jazyce

    Festival Dny židovské kultury Olomouc, který Centrum judaistických studií FF UP v Olomouci organizuje v úzké spolupráci s Muzeem Umění Olomouc a Židovskou obcí Olomouc pravidelně každý rok v období září-říjen od roku 2009, vznikl ve snaze zaplnit mezeru v obecném povědomí o židovské kultuře a kultivovat vztah většinové společnosti k židovské minoritě. Festival se svou koncepcí a skladbou jednotlivých sekcí (odborné přednášky, výstavy, filmová, divadelní a hudební představení, besedy) stará jednak o obnovení a udržení povědomí o bohatém židovském kulturním dědictví na Moravě u široké veřejnosti ale i v rámci odborných diskuzí, zároveň ale také iniciuje zájem o soudobou izraelskou kulturu a přispívá tak významně k informovanosti o problematice Blízkého východu. Od roku 2016 je nedílnou součástí i festivalový program pro žáky, studenty a jejich pedagogy (městská hra s židovským tématem, školení pro pedagogy, filmové projekce atd.). Festival má nejen značný kulturní, nýbrž i edukační, výchovný potenciál. Besedy a filmové projekce pro školy se osvědčují jako účinný nástroj prevence takových nežádoucích sociálních jevů, jakými jsou antisemitismus, rasismus či xenofobie. 14. ročník festivalu se zaměřil na historický vývoj fenoménu košer stravování až do současnosti, včetně jeho celospolečenských a environmentálních aspektů. Odborná sekce nabídla přednášky rabínů Menaše Klimenta z Židovské obce v Brně a Eirana Daviese ze Stockholmu (Paideia), kteří se věnovali srovnání kašrut praxe v ČR a ve světě, halachickému základu, historickým perspektivám a výhledům. Alžběta Glancová a Karolína Kašeová (Lauderovy školy v Praze) představily zásady kašrut stravování dle halachy. V sekci autorských čtení uvedl vrchní zemský rabín Karol Efraim Sidon svůj nový překlad Kapitoly rabiho Eliezera, v rámci moderovaného autorského čtení představila svou básnickou tvorbu izraelská autorka Orit Gidali (moderace Marcela Sulak z Bar Ilan University, překlad básní do češtiny Kristýna Adámková z KAA FF UPOL). Festival zahájila výstava Jindřicha Buxbauma Sedmero požehnání, spojená se scénickým čtením ze stejnojmenné fotografické knihy Jindřicha Buxbauma a historika a judaisty Daniela Soukupa (režie Tomáš Sedláček). Filmová sekce festivalu představila především izraeské snímky, věnující se problematice košer a otázkám ortodoxní náboženské společnosti v 21. století obecně. Promítány byly dokumenty Kosher beach (IZR, 2009, r. Karin Kainer), Breaking Bread (IZR, 2020, r. Beth Elise Hawk) a hraný film Ušpizin (IZR 2004, r. Gidi Dar). V hudební sekci vystoupila skupina Mi Martef. Festival zakončil workshop pečení chaly na Židovské obci Olomouc. Veřejnost tak měla možnost seznámit se se všemi aspekty problematiky košer v teorii i praxi.

  • Název v anglickém jazyce

    Kosher is kosher.14th year of the festival Days of Jewish Culture Olomouc

  • Popis výsledku anglicky

    The Olomouc Days of Jewish Culture Festival, organized by the Center for Judaic Studies of the Faculty of Arts, Palacky University in Olomouc in close cooperation with the Olomouc Museum of Art and the Jewish Community of Olomouc, has been established every year in September-October since 2009. to cultivate the relationship of the majority society to the Jewish minority. With its concept and composition of individual sections (professional lectures, exhibitions, film, theater and music performances, discussions), the festival takes care of restoring and maintaining awareness of the rich Jewish cultural heritage in Moravia among the general public and professional discussions, but also initiates an interest in contemporary Israeli culture and thus contributes significantly to awareness of the Middle East. Since 2016, the festival program for pupils, students and their teachers (a city game with a Jewish theme, training for teachers, film screenings, etc.) has been an integral part. The festival has not only considerable cultural, but also educational potential. Discussions and film screenings for schools are proving to be an effective tool for preventing such undesirable social phenomena as anti-Semitism, racism or xenophobia. The 14th edition of the festival focused on the historical development of the kosher diet phenomenon to the present day, including its societal and environmental aspects. The expert section offered lectures by Rabbis Menaš Kliment from the Jewish community in Brno and Eiran Davies from Stockholm (Paideia), who compared the kashrut practice in the Czech Republic and in the world, the halachic basis, historical perspectives and perspectives. Alžběta Glancová and Karolína Kašeová (Lauder&apos;s schools in Prague) presented the principles of kashrut eating according to halacha. In the author&apos;s reading section, Chief Rabbi Karol Efraim Sidon presented his new translation of Rabbi Eliezer&apos;s Chapter, and Israeli author Orit Gidali presented her poetry as a moderated author&apos;s reading ). The festival was opened by an exhibition by Jindřich Buxbaum Sedmero blessing, combined with a stage reading from the photographic book of the same name by Jindřich Buxbaum and historian and Judaist Daniel Soukup (directed by Tomáš Sedláček). The film section of the festival presented mainly Israeli films, dealing with kosher issues and issues of orthodox religious society in the 21st century in general. The documentaries Kosher beach (IZR, 2009, dir. Karin Kainer), Breaking Bread (IZR, 2020, dir. Beth Elise Hawk) and the feature film Ušpizin (IZR 2004, dir. Gidi Dar) were screened. The group Mi Martef performed in the music section. The festival ended with a workshop for baking a cottage in the Jewish community of Olomouc. The public thus had the opportunity to become acquainted with all aspects of kosher issues in theory and practice.

Klasifikace

  • Druh

    W - Uspořádání workshopu

  • CEP obor

  • OECD FORD obor

    60500 - Other Humanities and the Arts

Návaznosti výsledku

  • Projekt

  • Návaznosti

    I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace

Ostatní

  • Rok uplatnění

    2021

  • Kód důvěrnosti údajů

    S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů

Údaje specifické pro druh výsledku

  • Místo konání akce

    Olomouc

  • Stát konání akce

    CZ - Česká republika

  • Datum zahájení akce

  • Datum ukončení akce

  • Celkový počet účastníků

    825

  • Počet zahraničních účastníků

    10

  • Typ akce podle státní přísl. účastníků

    WRD - Celosvětová akce