Aktuální judikatura Ústavního soudu k právu na informace
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F61989592%3A15220%2F20%3A73603742" target="_blank" >RIV/61989592:15220/20:73603742 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="https://www.cspzp.com/rocnik2020.html" target="_blank" >https://www.cspzp.com/rocnik2020.html</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Aktuální judikatura Ústavního soudu k právu na informace
Popis výsledku v původním jazyce
Příspěvek se zabývá aktuální judikaturou Ústavního soudu České republiky týkající se práva na informace. Ústavní soud ve své rozhodovací praxi vychází z aplikace obecného práva na informace zaručeného v čl. 17 odst. 1 písm. 5 Listiny základních práv a svobod, který provádí zákon č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, nikoli z jeho konkretizace v rámci práva na informace o životním prostředí konkrétně zaručeného v čl. 35 odst. 2 Listiny základních práv a svobod. Na základě analýzy relevantní judikatury Ústavního soudu v letech 2019 až 2020 autor dospěl k závěru, že neexistuje rozumný důvod, proč by standardy zakotvené v zákoně o svobodném přístupu k informacím měly být vykládány odlišně od srovnatelné výslovně vyjádřené normy obsažené v zákoně o právu na informace o životním prostředí. Pokud tedy Ústavní soud nadále zdůrazňuje význam zákona o svobodném přístupu k informacím, tzn. v maximální možné míře umožnit veřejnosti přístup k údajům o činnosti povinných subjektů (nález sp. zn. II. ÚS 618/18), není důvod, proč by stejný závěr neměl platit ve vztahu k zákonu o právu k informacím o životním prostředí.
Název v anglickém jazyce
Current case law of the Constitutional Court on the right to information
Popis výsledku anglicky
The paper deals with the current case law of the Constitutional Court of the Czech Republic concerning the right to information. In its decision-making practice, the Constitutional Court relied on the application of the general law to information guaranteed in Article 17 para. 5 of the Charter of Fundamental Rights and Freedoms, which is implemented by Act No. 106/1999 Coll., on Free Access to Information, not from its concretisation within the right to environmental information specifically guaranteed in Art. 35 (2) of the Charter of Fundamental Rights and Freedoms. Based on the analysis of the relevant case law of the Constitutional Court from 2019 to 2020, the author concludes there is no reasonable reason why the standards enshrined in the Act on Free Access to Information should be interpreted differently than a comparable explicitly expressed standard contained in the Act on the Right to Information on the Environment. Therefore, if the Constitutional Court continues to emphasize the meaning of the Act on Free Access to Information, ie. to the maximum extent possible to allow public access to data concerning the activities of obligated subjects (judgmenet file no. II. ÚS 618/18), there is no reason why the same conclusion should not be valid in relation to the Act on the Right to Information on the Environment.
Klasifikace
Druh
J<sub>ost</sub> - Ostatní články v recenzovaných periodicích
CEP obor
—
OECD FORD obor
50501 - Law
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2020
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
České právo životního prostředí
ISSN
1213-5542
e-ISSN
—
Svazek periodika
2020
Číslo periodika v rámci svazku
4
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
11
Strana od-do
49-59
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—