Kognitivně behaviorální dramaterapie v prevenci relapsu
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F61989592%3A15410%2F17%3A73585834" target="_blank" >RIV/61989592:15410/17:73585834 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Kognitivně behaviorální dramaterapie v prevenci relapsu
Popis výsledku v původním jazyce
Relaps neboli návrat k závislosti na alkoholu či droze se vyskytuje většinou po určitém období abstinence či kontrolovaného užívání Aktuální adiktologická praxe se řídí modelem práce s relapsem popsaným Marlattem a Gordonem,1985.(RP model, relapse prevention model). Jeho základy tvoří teorie sociální a kognitivní psychologie. Tento model vnímá emoce klienta, jeho sociální prostředí a uvažuje o klientovi jako o individuální osobnosti v kontextu různých krizových situací. Cílem tohoto modelu je redukce relapsu a odhalení slabých stránek klientova kognitivně behaviorálního repertoáru a jejich následné nápravy. Kognitivně behaviorální dramaterapii vymezujeme jako metodu, která má za cíl analýzu myšlení, názorů, přesvědčení a postojů klienta za účelem změny pozitivním směrem, kdy k uvědomění, přijmutí a další prací s maladaptivními vzorci myšlení a chování využíváme prvků dramatu. Cílem příspěvku je ukázka kognitivně behaviorálně dramaterapeutického přístupu v adiktologii v podobě terapeutických modulů.
Název v anglickém jazyce
Cognitive behavioral dramatherapy of preventiv of relapse
Popis výsledku anglicky
Relapse or return to dependence on alcohol or a drug usually occurs after a period of abstinence or controlled use. Addictological current practice is guided by a model of working with relapsed described Marlatt and Gordon 1985. (RP model, relapse prevention model). It's based on the theory of social and cognitive psychology. This model perceives emotion client's social environment and considering the client as an individual personality in the context of various crisis situations. The goal of this model is to reduce relapse and exposing the weaknesses of the client's cognitive behavioral repertoire and their subsequent correction. Cognitive behavioral drama we define a method that aims to analyze thoughts, ideas, beliefs and attitudes of the client in order to change in a positive direction when the awareness, accepting and working with maladaptive patterns of thinking and behavior, we use elements of drama. The aim of this paper is an example of cognitive behavioral dramatherapeutical approach in addiction therapy in the form of modules.
Klasifikace
Druh
D - Stať ve sborníku
CEP obor
—
OECD FORD obor
50302 - Education, special (to gifted persons, those with learning disabilities)
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2017
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název statě ve sborníku
Expresívne terapie vo vedách o človeku 2017. Kooperácia rodín a inštitúcií v starostlivosti o klienta
ISBN
978-80-561-0473-6
ISSN
—
e-ISSN
neuvedeno
Počet stran výsledku
9
Strana od-do
207-215
Název nakladatele
Verbum - vydavateľstvo Katolickej univerzity
Místo vydání
Ružomberok
Místo konání akce
Ružomberok, Slovakia
Datum konání akce
26. 1. 2017
Typ akce podle státní příslušnosti
EUR - Evropská akce
Kód UT WoS článku
—