Metodika expresivních přístupů u žáků se specifickými vzdělávacími potřebami v inkluzivním vzdělávání
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F61989592%3A15410%2F20%3A73600713" target="_blank" >RIV/61989592:15410/20:73600713 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="https://obd.upol.cz/id_publ/333180599" target="_blank" >https://obd.upol.cz/id_publ/333180599</a>
DOI - Digital Object Identifier
<a href="http://dx.doi.org/10.5507/pdf.20.24456690" target="_blank" >10.5507/pdf.20.24456690</a>
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Metodika expresivních přístupů u žáků se specifickými vzdělávacími potřebami v inkluzivním vzdělávání
Popis výsledku v původním jazyce
Publikace Metodika expresivních přístupů u žáků se specifickými vzdělávacími potřebami v inkluzivním vzdělávání se zabývá možnostmi využití specifických edukačních postupů využívajících tzv. uměleckou expresi. Tyto postupy jsou přitom popisovány v kontextu uplatnitelnosti u dětí a žáků s výraznými obtížemi v adaptaci na školní prostředí (zejména z důvodu přítomnosti zdravotního postižení). Nejvíce pozornosti je věnováno žákům s mentálním postižením, poruchami autistického spektra, ale také sluchovým a zrakovým postižením či narušenou komunikační schopností. Přesahem je rovněž částečné zaměření na budování školního klimatu, vstřícné atmosféry a dobrých vztahů mezi žáky intaktními a znevýhodněnými. Vlastní obsah je sestaven z několika relativně samostatných, avšak vzájemně kompatibilních textových celků, které mají tendenci zasadit danou problematiku do rámce inkluzivního předškolního a základního vzdělávání. Všechny tyto celky jsou propojeny společným fenoménem, kterým je umělecká exprese v kontextu edukace, prevence, terapie. Liší se hlavně v typech a formách uměleckých prostředků – od divadelních, hudebních, výtvarných, tanečních až po poetické a literární. Tyto jsou popisovány jak z teoretického hlediska, tak také doplňovány praktickými metodickými návody, postřehy, zkušenostmi. Publikace je určena jako základní studijní literatura pro studenty pedagogiky, speciální pedagogiky, psychologie a dalších příbuzných oborů, využít ji může rovněž široký okruh odborníků z praxe – zejména pedagogů a speciálních pedagogů škol mateřských a základních včetně pracovníků školských poradenských zařízení.
Název v anglickém jazyce
Methodology of Expressive Approaches in Pupils with Special Educational Needs in Terms of Inclusive Education
Popis výsledku anglicky
The publication called Methodology of Expressive Approaches in Pupils with Special Educational Needs in terms of Inclusive Education deals with possibilities of using specific educational procedures using so called artistic expression. These procedures are depicted in the context of children and pupils with major difficulties and their abilities to adopt to school environment (especially because of their physical disability). The most attention is given not only to pupils with mental disability, autism spectrum disorders but also to pupils with hearing or visual impairment or with communication disabilities. As a significant spillover we can consider also a partial focus on building school climate, friendly atmosphere and good relationships between intact and handicapped pupils. The actual content is comprised of several relatively independent text units which are, however, mutually compatible. These text units tend to put the given issue in the context of inclusive pre-school and primary education. All these text units are interconnected by a common phenomenon that is the artistic expression in the context of education, prevention and therapy. They differ mainly in types and forms of artistic means – theatrical, music, artistic, dancing ones and also poetical and literary ones. These means are depicted from the theoretical point of view and they are also accompanied by practical methodology manuals, observations and experience. This publication is intended to be basic study literature for students of pedagogy, special pedagogy, psychology and other associated subjects. It can also be used by a wide range of practical experts – especially pedagogues and special pedagogues working at kindergartens and elementary schools, including workers at school consulting facilities.
Klasifikace
Druh
B - Odborná kniha
CEP obor
—
OECD FORD obor
50302 - Education, special (to gifted persons, those with learning disabilities)
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
O - Projekt operacniho programu
Ostatní
Rok uplatnění
2020
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
ISBN
978-80-244-5749-9
Počet stran knihy
272
Název nakladatele
Univerzita Palackého v Olomouci
Místo vydání
Olomouc
Kód UT WoS knihy
—