Úprava prostředí pohledem osob se zdravotním postižením
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F61989592%3A15410%2F20%3A73602896" target="_blank" >RIV/61989592:15410/20:73602896 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="https://obd.upol.cz/id_publ/333182782" target="_blank" >https://obd.upol.cz/id_publ/333182782</a>
DOI - Digital Object Identifier
<a href="http://dx.doi.org/10.5507/pdf.20.24458977" target="_blank" >10.5507/pdf.20.24458977</a>
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Úprava prostředí pohledem osob se zdravotním postižením
Popis výsledku v původním jazyce
Monografie je původním textem Kateřiny Kroupové, Adély Hanákové a kolektivu, a je zaměřena do oblasti úprav prostředí ve vztahu k lidem se zdravotním postižením. Jedná se o oblast nesmírně širokou svým zaměření a důležitou svým dopadem do kvality života těchto lidí. Publikace je tradičně rozdělena na část teoretickou a výzkumnou. V rozsáhlé teoretické části se kolektiv autorů věnuje postupně kvalitě života, úpravě prostředí a konceptu univerzálního designu, legislativnímu zázemí, psychosociálním aspektům, materiálně technickým podmín-kám, environmentálnímu přístupu v kontextu osob se specifickými potřebami, pracovnímu prostředí a jeho specifikům, úpravám domácích podmínek, vzdělávacím institucím a jejich charakteristice z hlediska modifikace prostředí v inkluzivním kontextu, multisenzoriálnímu přístupu a kontextu úprav prostředí, bezpečnosti a možnosti evakuace osob se zdravotním postižením, kultuře a umění v kontextu modifikací pro potřeby osob se zdravotním postiže-ním. Z výčtu kapitol je zřejmé, že byla snaha co nejpodrobněji popsat a postihnout jednotlivé domény i determinanty kvality života, samozřejmě vždy ve vztahu k úpravám prostředí, a poukázat na vzájemnou provázanost. Cílem primární kvantitativní výzkumné sondy bylo získat předběžné informace o dané problematice – šlo o identifikaci klíčových faktorů v prostředí, které vnímá cílová skupina osob se zdravotním postižením a pečujících osob jako problematické, popis postojů, obav, které se v souvislosti s nevyhovujícími podmínkami v prostředí vynořují. Na provedenou iniciální analýzu bude v dalších plánovaných výzkumných aktivitách nasedat výzkum kvalitativního či smíšeného typu, abychom umožnili hloubkovou analýzu daného tématu.
Název v anglickém jazyce
Adjusting the environment from the perspective of people with disabilities
Popis výsledku anglicky
The monograph is the original text of Kateřina Kroupová, Adéla Hanáková and author's team, and is focused on the area of environmental modifications concerning people with disabilities. This is an area that is extremely wide in focus and important in its impact on these people's quality of life. The publication is traditionally divided into theoretical and research part. In an extensive theoretical part, the team focuses on the quality of life, environmental design and concept of universal design, legislative background, psychosocial aspects, material and technical conditions, environmental approach in people with specific needs, working environment and its specifics, domestic situations, educational institutions and their characteristics in terms of environmental modification in an inclusive context, multisensory approach and the context of environmental improvements, safety and the possibility of evacuation of people with disabilities, culture and art in the context of modifications for the needs of people with disabilities. It is clear from the list of chapters that there was an effort to describe and affect the individual domains and determinants of quality of life in as much detail as possible, of course always with environmental changes, and to point out the interconnectedness. The primary quantitative research probe aimed to obtain preliminary information on the issue – it was to identify critical factors in the environment perceived by the target group of people with disabilities and caregivers as problematic, to describe attitudes. These concerns arise in connection with unsatisfactory environmental conditions. The initial analysis will be followed by research of a qualitative or mixed type in other planned research activities to enable an in-depth analysis of the given topic.
Klasifikace
Druh
B - Odborná kniha
CEP obor
—
OECD FORD obor
50302 - Education, special (to gifted persons, those with learning disabilities)
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2020
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
ISBN
978-80-244-5898-4
Počet stran knihy
254
Název nakladatele
Univerzita Palackého v Olomouci
Místo vydání
Olomouc
Kód UT WoS knihy
—