Je přítomnost studentů ve vysokoškolské výuce užitečná?
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F62156489%3A43110%2F16%3A43909604" target="_blank" >RIV/62156489:43110/16:43909604 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Je přítomnost studentů ve vysokoškolské výuce užitečná?
Popis výsledku v původním jazyce
Již několik let lze pozorovat úbytek studentů v prezenční vysokoškolské výuce, zejména na přednáškách, ale i v prakticky orientovaných výukových celcích, jako jsou výpočetní cvičení a laboratorní výuka. S rozvojem různých forem podpory distančního vzdělávání, jehož prvky se běžně používají i pro prezenční formy výuky, je pravděpodobné, že dříve používané formy výuky již dnešní studenty nemotivují k přímé účasti, což se pak může projevit na dosahovaných výsledcích. To přímo souvisí s jedním z parametrů vysokoškolské výuky, u něhož lze sledovat negativní trend, a to úbytek studentů zejména v počátečních fázích studia. Hlavním cílem empirické studie je zjistit, zda je účast ve výuce pro studenty užitečná, tedy zda jejich studijní výsledky závisejí na množství hodin strávených v přímé výuce ve škole. K výzkumu byly použity údaje získané v průběhu zimního semestru akademického roku 2015/16 v předmětu Programovací techniky. Studie prokazuje závislost závěrečného hodnocení studentů na počtu absolvovaných praktických cvičení, avšak je potřebné tento fakt vnímat v poněkud širších souvislostech. Výsledky studie jsou podkladem pro další výzkum v této oblasti i pro plánované změny ve výuce zmíněného předmětu.
Název v anglickém jazyce
Is Attendance of Students at University Courses Beneficial?
Popis výsledku anglicky
For several years decline of students' attendance has been observed, particularly at lectures, but also at practically oriented teaching blocks, such as computing practice and laboratory courses. With the advancement of various forms of supporting part-time study programmes, some of which are commonly being used also in full-time programmes, it seems likely that teaching methods once used do not motivate students of our time to attend lectures and other courses. This situation can affect results achieved by students, and relates directly to a negative trend that has already been observed, i.e. the number of failures, particularly during the first part of the study programme. The main aim of this study has been to find out whether attendance at courses is for the students beneficial, i.e., whether their study results depend on the number of hours spent in the university teaching process. Data used for this research were obtained from the course Programming techniques as taught in the fall semester of the academic year 2015/16. The study shows a dependence of the final evaluation of students on the number of practical classes attended. However, it is necessary to evaluate this result in a wider context. The results of the study will serve as a basis for further research of this problem, as well as for the planned changes in teaching the mentioned course.
Klasifikace
Druh
D - Stať ve sborníku
CEP obor
AM - Pedagogika a školství
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2016
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název statě ve sborníku
Sborník z mezinárodní vědecké konference ICOLLE 2016
ISBN
978-80-7509-426-1
ISSN
—
e-ISSN
—
Počet stran výsledku
9
Strana od-do
376-384
Název nakladatele
Mendelova univerzita v Brně
Místo vydání
Brno
Místo konání akce
Křtiny
Datum konání akce
13. 9. 2016
Typ akce podle státní příslušnosti
WRD - Celosvětová akce
Kód UT WoS článku
—