Molekulárně-biologická detekce hub v koření
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F62156489%3A43210%2F18%3A43913222" target="_blank" >RIV/62156489:43210/18:43913222 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Molekulárně-biologická detekce hub v koření
Popis výsledku v původním jazyce
Předmětem metodiky je postup pro identifikaci hub v koření pomocí analýzy PCR a detekce DNA životaschopných buněk hub pomocí qPCR laboratořemi v praxi. Tato metoda umožňuje identifikovat DNA houbových patogenů, která se vyskytuje v koření (kořeninová paprika, chilli, pepř, apod.) na základě detekce sekvence pro ITS (Internal Transcribed Spacer) regionu a následnou detekci DNA životaschopných buněk pomocí SYBR Green real-time PCR. Tento postup se osvědčil jako vhodný nástroj pro detekci vysoce variabilních patogenů, např. hub. Metodika nově přináší postup detekce těchto patogenů v koření a detekce přítomnosti jejich DNA z životaschopných buněk.
Název v anglickém jazyce
Molecular biological detection of fungi in spices
Popis výsledku anglicky
The subject of this methodology was to obtain the procedure for spice fungus detection, PCR analysis and its viability detection using qPCR laboratories in practice. This method makes possible to identify the DNA of fungal pathogens that occurs in spices (paprika powder, chili powder, black pepper, etc.) based on the detection of ITS (Internal Transcribed Spacer) region and subsequent detection of DNA from viable cells using SYBR Green real-time PCR. This process has proved to be a suitable tool for detecting highly variable pathogens such as fungi. The methodology newly introduces the process of detecting these pathogens in spices and detecting the presence of their DNA from viable cells.
Klasifikace
Druh
N<sub>metC</sub> - Metodiky certifikované oprávněným orgánem
CEP obor
—
OECD FORD obor
40401 - Agricultural biotechnology and food biotechnology
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/TG02010074" target="_blank" >TG02010074: MENDELU Proof-of-Concept projekt</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2018
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
978-80-7509-533-6
Číslo předpisu
UKZUZ 008614/2018
Technické parametry
Metodika je vydána v tištěné podobě, má přiděleno ISBN 978-80-7509-533-6. Číslo osvědčení UKZUZ 008614/2018.
Ekonomické parametry
Pro zavedení metodiky do praxe je třeba počítat s náklady na verifikaci metody na daném pracovišti. Standardy a primery pro analýzy jsou materiály, které se všechny na verifikaci nezužitkují a mohou být použity v následných analýzách. Jejich množství závisí na nutnosti opakování některých analýz při zavádění metody. Náklady na zavedení metody lze odhadnout na 250 000 Kč. Další přínosy jsou dány možností kontroly i jiných druhů koření a kvantifikaci DNA životaschopných buněk i jiných patogenních hub. Vzhledem k tomu, že kontaminace koření patogenními houbami a jejich sekundárními metabolity způsobují nejen ekonomické ztráty, ale mohou způsobovat i zdravotní problémy mohou se úspory pohybovat v řádu několika stovek tisíc korun. Cena jedné analýzy mykotoxinů se pohybuje od 500,- do 1100,- za vzorek a parametr. Právě molekulárně biologická detekce může umožnit cílenou analýzu vybraných mykotoxinů a přispět k významné úspoře finančních prostředků.
Označení certifikačního orgánu
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský, Hroznová 2, 656 06 Brno
Datum certifikace
—
Způsoby využití výsledku
C - Výsledek je využíván bez omezení okruhu uživatelů