Genomické markery pro identifikaci kančího pachu
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F62156489%3A43210%2F20%3A43919391" target="_blank" >RIV/62156489:43210/20:43919391 - isvavai.cz</a>
Nalezeny alternativní kódy
RIV/00027014:_____/20:N0000215
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Genomické markery pro identifikaci kančího pachu
Popis výsledku v původním jazyce
Skatol a androstenon a jejich akumulace v tuku jsou hlavními molekulárními sloučeninami, které způsobují nepříjemný kančí pach vepřového masa. Experiment se zaměřil na variabilitu genotypů ve dvou genetických markerech spojených s hladinami skatolu (CYP2E1) a androstenonu (TEAD3) u kanců pěti plemen v České republice. Rozdíly v genotypech a frekvencích alel poskytují důležité informace pro možnost genomické selekce markerů spojených s kančím pachem.
Název v anglickém jazyce
Genomic markers for identification of boar scent
Popis výsledku anglicky
Skatole and androstenone and their accumulation in fat are the main molecular compounds causing the unpleasant boar taint of porcine meat. This research focused on the variability of genotypes in two genetic markers associated with skatole (CYP2E1) and androstenone (TEAD3) levels in boars of five breeds in the Czech Republic. Differences in genotypes and allele frequencies provide important information and the possibility of genomic selection of makers associated with boar taint compounds.
Klasifikace
Druh
G<sub>funk</sub> - Funkční vzorek
CEP obor
—
OECD FORD obor
40401 - Agricultural biotechnology and food biotechnology
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/QK1910400" target="_blank" >QK1910400: Výkrm kanečků jako ekonomicky i eticky přijatelná možnost řešení zákazu a omezení chirurgické kastrace</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2020
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
BoarTaint2021
Číselná identifikace
-
Technické parametry
Výsledky analýz ukázaly rozdíly ve frekvencích alel a genotypů u jednotlivých plemen. Alely asociované s nižšími hladinami složek kančího pachu byly ve vyšších frekvencích nalezeny u plemen PC a PN ve srovnání s plemeny BU, LA a D. Předložené výsledky dokazují možnost jejich využití v selekčním procesu při šlechtění těchto plemen v oblasti redukce kančího pachu. Smlouva o licenčním či jiném využití výsledku dosud nebyla uzavřena. Kontaktní osoba pro jednání ze strany MENDELU je Ing. Irena Vrtková, Ph.D., ÚMFGZ AF, Zemědělská 1, 61300 Brno, tel. +420 545 133 187, email: irena.vrtkova@mendelu.cz.
Ekonomické parametry
Pro možnost využití genomických markerů pro omezení výskytu kančího pachu v šlechtitelských programech v ČR byly stanoveny frekvence alel a genotypů markerů CYP2E1 a TEAD3 u plemenných kanců plemen Pietrain, Přeštické černostrakaté, Duroc, Bílé ušlechtilé a Landrase. Byly vybrány následující markery: Marker CYP2E1 (Mörlein et al. 2012) alela T asociována s nižší hladinou skatolu a Marker TEAD3 (Robic et al. 2012) alela T asociována s nižžší hladinou androstenonu. Bylo analyzováno celkem 250 plemenných kanců po 50 kusech od každého plemene (BU, LA, PN, PC a D).
Kategorie aplik. výsledku dle nákladů
—
IČO vlastníka výsledku
62156489
Název vlastníka
Mendelova univerzita v Brně, Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i
Stát vlastníka
CZ - Česká republika
Druh možnosti využití
N - Využití výsledku jiným subjektem je možné bez nabytí licence (výsledek není licencován)
Požadavek na licenční poplatek
—
Adresa www stránky s výsledkem
—