Spotřeba potravin domácností v regionech soudržnosti České republiky - demografické a socioekonomické souvislosti
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F62156489%3A43310%2F17%3A43911169" target="_blank" >RIV/62156489:43310/17:43911169 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="https://doi.org/10.21101/hygiena.a1507" target="_blank" >https://doi.org/10.21101/hygiena.a1507</a>
DOI - Digital Object Identifier
<a href="http://dx.doi.org/10.21101/hygiena.a1507" target="_blank" >10.21101/hygiena.a1507</a>
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Spotřeba potravin domácností v regionech soudržnosti České republiky - demografické a socioekonomické souvislosti
Popis výsledku v původním jazyce
Jednou z hlavních determinant zdraví jsou vhodné výživové zvyklosti. Výživa úzce souvisí se spotřebou potravin domácností, která je ovlivněna mimo jiné socioekonomickým statusem. Cílem analýzy je identifikovat souvislosti spotřeby potravin domácností s vybranými demografickými a socioekonomickými indikátory v osmi regionech soudržnosti České republiky. K hodnocení regionů soudržnosti byla použita metoda shlukové analýzy. Z výsledků vyplývá, že působení demografických a socioekonomických indikátorů a spotřeby potravin domácností je v podstatě obousměrné. Pozitivně hodnocený region soudržnosti Praha vykazuje nejoptimálnější spotřebu potravin, ale díky ekonomické situaci současně nejvyšší spotřebu alkoholu a tabáku. Složení domácností s vyšším podílem dětí v domácnosti v regionech soudržnosti Střední Čechy a Střední Morava ovlivňuje nadprůměrnou spotřebu jednoduchých cukrů, ale už se neprojevuje ve zvýšení spotřeby ovoce a zeleniny. Nepříznivá socioekonomická situace regionů soudržnosti Severozápad, Severovýchod a Moravskoslezsko se promítá nejen ve změně demografického chování, ale jednoznačně negativně působí také na zvýšený podíl zdravotně nevhodných potravin i spotřebu návykových látek.
Název v anglickém jazyce
Households Food Consumption in Nuts II of the Czech Republic - Demographic and Socio-economic Context
Popis výsledku anglicky
Appropriate nutritional intake habits are a major health determinant. Nutrition is closely related to household food consumption, which is influenced by socio-economic status. The object of this analysis is to identify household food consumption in eight regions of the Czech Republic as part of the NUTS II (Nomenclature of Units for Territorial Statistics II), which involves cluster analysis. Results reveal a bidirectional effect of household food consumption and demographic and socioeconomic indicators. The Prague region is positively evaluated with the most favourable food consumption but also the highest usage of tobacco and alcohol, due to economic factors. Households with more children have an above-average consumption rate of simple sugars but no increase in fruit and vegetable consumption. The unfavourable economic situation in the southwest, southeast and Moravia-Silesian regions is reflected not only in demographics but by its marked negative effects on elevated consumption of inappropriate foods and use of addictive substances.
Klasifikace
Druh
J<sub>ost</sub> - Ostatní články v recenzovaných periodicích
CEP obor
—
OECD FORD obor
50402 - Demography
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2017
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Hygiena
ISSN
1802-6281
e-ISSN
—
Svazek periodika
62
Číslo periodika v rámci svazku
1
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
8
Strana od-do
4-11
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—