Teplotně závislá proliferace netopýřích makrofágů jako indikátor vrozené imunity
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F62157124%3A16270%2F20%3A43878958" target="_blank" >RIV/62157124:16270/20:43878958 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Teplotně závislá proliferace netopýřích makrofágů jako indikátor vrozené imunity
Popis výsledku v původním jazyce
Netopýrovití stejně jako další zástupci řádu letounů (Chiroptera) patří mezi jediné savce schopné aktivního letu, s čímž je spojena vysoká rychlost metabolismu. V průběhu evoluce se některým druhům vyvinula schopnost měnit intenzitu metabolismu během roku ve vztahu k tělesné teplotě. Tyto změny jsou účelné nejen v rámci úspory energie, ale i z hlediska vyrovnání se s některými infekcemi. Tělesná teplota ovlivňuje imunitní odpověď organismu a také samotné původce onemocnění. Nedílnou součástí nespecifických mechanismů imunitního systému jsou makrofágy, které hrají důležitou roli v eliminaci cizorodých částic pomocí fagocytózy a tvorbou cytokinů. Množství makrofágů tak může hrát zásadní roli při zachování zdraví zvířete. Cílem experimentů bylo sledovat proliferaci makrofágové buněčné linie v závislosti na teplotě a čase kultivace. Jako alternativa k pokusu na živém zvířeti byly makrofágy kultivovány in vitro při třech různých teplotách simulujících podmínky organismu netopýrů: při intenzivním metabolismu (37°C) i při útlumu během hibernace (8°C) a denní strnulosti (17,5°C). Při těchto podmínkách byl po dobu 6 dní sledován počet buněk v kultuře, a to volně v suspenzi či adherovaných k povrchu. Prokázali jsme, že se netopýří makrofágy množí i při nízkých teplotách, i když významně pomaleji než při 37°C. Vývoj při nízkých teplotách je však stejný a liší se pouze v distribuci makrofágů. Při 8°C se po celou dobu vyvíjí téměř výhradně buňky uvolněné v suspenzi, při 17,5°C se postupně zvyšuje podíl adherovaných buněk. Ukázalo se také, že tyto netopýří buňky dokážou přežít bez kryoprotektiv teplotu nižší než -20°C a jsou následně schopny další proliferace. Nízká tělesná teplota během hibernace redukuje patogenní agens, která jsou typická pro homoiotermní organismy a nejsou psychrofilní či teplotně adaptabilní. Zjištěné výsledky ukazují schopnost makrofágů proliferovat i za nízkých teplot a chránit netopýry před infekcí i během hibernace či denní strnulosti.
Název v anglickém jazyce
Influence of low temperatures on the growth of bat derived cell cultures
Popis výsledku anglicky
Macrophages are an important part of the non-specific mechanisms of the immune system. The main role of these cells is eliminate foreign particles by phagocytosis. A number of macrophages therefore play an important role in maintaining animal health. However, the number of blood cells, including monocytes as macrophages precursors, as well as function of other components of the immunity, varies depending on the intensity of the metabolism. Bats are characterized by significant changes in metabolic intensity, including body temperature. Therefore, the aim of this study was determinate proliferation of bat derived macrophage cell line. Cells were cultured at three different temperatures to simulate bats body temperature during hibernation (8 °C), daily torpor (17.5 °C) and euthermy (37 °C). Number of viable cells was established each 24 h for 6 days. This study demonstrate, bat macrophage cell line can proliferate at low temperatures, but the growth is significantly lower than at 37 °C. However, at low temperatures cells develop according to the same pattern and differ only in the distribution of macrophages. At 8 °C the cells develop almost only in suspension and at 17.5 °C the number of adherent cells increases. Thus, our results show that macrophages can survive conditions of decreased body temperature and are prepared to protect the body from pathogenic agents during metabolic depression period and immediately after entry into the euthermia.
Klasifikace
Druh
D - Stať ve sborníku
CEP obor
—
OECD FORD obor
40301 - Veterinary science
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2020
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název statě ve sborníku
Sborník příspěvků XXII. konference mladých vědeckých pracovníků s mezinárodní účastí
ISBN
978-80-7305-846-3
ISSN
—
e-ISSN
—
Počet stran výsledku
3
Strana od-do
148-150
Název nakladatele
Veterinární a farmaceutická univerzita Brno
Místo vydání
Brno
Místo konání akce
Brno
Datum konání akce
20. 5. 2020
Typ akce podle státní příslušnosti
WRD - Celosvětová akce
Kód UT WoS článku
—