Utopismus, nebo realismus Komenského projektu nápravy věcí lidských?
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F62690094%3A18440%2F19%3A50017473" target="_blank" >RIV/62690094:18440/19:50017473 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Utopismus, nebo realismus Komenského projektu nápravy věcí lidských?
Popis výsledku v původním jazyce
Lidství se kromě jiného vyznačuje rozporuplností. Na jedné straně toho jako lidé mnoho víme, mnoho umíme, mnoho můžeme, ale právě tato naše kapacita je naší největší hrozbou. Všechno, čím disponujeme, dokážeme užít i zneužít. Jsme jediné bytosti, které mají potenciál k rozvoji i sebezničení. Proto hledáme cesty, jak uskutečňovat náš potenciál lidsky. Problém „věcí lidských“ s neobyčejnou moudrostí a prozíravostí pojmenoval již před téměř čtyřmi sty léty Jan Amos Komenský. Když roku 1670 zemřel, zanechal po sobě své vrcholné a nedokončené dílo s názvem Obecná porada o nápravě věcí lidských. Důkladně zde promýšlí jednak příčiny všech lidských neřádů a jednak volá lidstvo k poradě o jejich nápravě. Jeho nápravné úsilí stojí mj. na předpokladu, který se může jevit na první pohled jako triviální, ve skutečnosti je však velmi hluboký a důležitý: Lidskost lidí není docela v pořádku, ale není docela ztracena. Existuje východisko, naděje. Lidskost je úkol, který stále trvá. Cílem této knihy je s hermeneutickou pokorou zkoumat Komenského vidění „věcí lidských“, a to v kontextu emendačním. Chceme ohledat možnosti a meze Komenského nápravného projektu. Badatelské otázky, které si v této knize klademe, jsou následující: Nakolik je relevantní Komenského vize nápravy věcí lidských v 21. století? Jsou koncepty Porady realistické, respektive do jaké míry jsou realistické, tj. univerzálně platné a uplatnitelné pro lidstvo? Nebo byl Komenského projekt čirou utopií? Je možné problémy lidstva vůbec nějak napravit? Posunout kupředu? Vylepšit?
Název v anglickém jazyce
Utopizm or realizm of Comenius's project of restoration of human affairs?
Popis výsledku anglicky
The aim of this project is to explore – with hermeneutic humility – Comenius’s notion of "human affairs" in the context of emendation. We want to look at the possibilities and limits of Comenius’s restoration project. The research questions we ask in this book are as follows: How relevant is Comenius’s vision to restore human affairs in the 21st century? Are the Concepts of the Consultation realistic, or to what extent are they realistic, i.e. universally valid and applicable to humanity? Or was the Comenius project a pure utopia? Is it possible to emend humanity’s problems at all? Move forward? Improve? We want to avoid simplistic interpretations or misinterpretations and uninformed applications to the present. We have witnessed this in the interpretations of the Modernist or Communist period. Jan Patočka, many years ago, drew attention to the violent hermeneutics of the so-called “incorporation of our perspectives” into Comenius, which usually served as a cover for one’s own "self-admiration". We want to avoid this. Methodically speaking, the fundamental imperative of this project is to let Comenius speak in his intellectual integrity.
Klasifikace
Druh
B - Odborná kniha
CEP obor
—
OECD FORD obor
50301 - Education, general; including training, pedagogy, didactics [and education systems]
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2019
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
ISBN
978-80-7465-409-1
Počet stran knihy
274
Název nakladatele
P. Mervart
Místo vydání
Červený Kostelec
Kód UT WoS knihy
—