Systém pro poloautomatické vytváření datových sad
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F63839172%3A_____%2F22%3A10133517" target="_blank" >RIV/63839172:_____/22:10133517 - isvavai.cz</a>
Nalezeny alternativní kódy
RIV/68407700:21240/22:00370133
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Systém pro poloautomatické vytváření datových sad
Popis výsledku v původním jazyce
Výsledek Systém pro poloautomatizované vytváření datových sad představuje unikátní technologii pro automatizaci procesu záchytu a anonymizace vzorků síťového provozu s cílem vytváření víceúčelových datových sad. Systém byl pojmenován Traffic Capture Infrastructure (TCI), neboť představuje rozhraní pro uživatele i automatizační software pro bezpečné ovládání úloh záchytu na monitorovacích sondách a dalších síťových prvcích v monitorované síťové infrastruktuře. Systém TCI byl navržen a implementován na základě zkušeností z výzkumu a vývoje a reflektuje požadavky výzkumníků pro reálné použití na vysokorychlostních sítích. Systém je postaven na modulární architektuře a zahrnuje webové grafické uživatelské rozhraní, moderní REST API rozhraní pro komunikaci napříč komponentami systému a programové rozhraní (API) v jazyce Python, které umožňuje integraci funkcionality systému do uživatelských aplikací a skriptů. Během návrhu i implementace byl velký důraz kladen na zabezpečení a ochranu soukromí uživatelů, proto systém podporuje moderní šifrovací technologie pro zabezpečenou komunikaci, vysokou granularitu nastavení uživatelských oprávnění a anonymizaci zpracovávaných dat. Nasazený systém na produkční síťové infrastruktuře a vytvářené datové sady napomáhají k dosahování vysoce kvalitních vědecko-výzkumných výsledků.
Název v anglickém jazyce
System for semi-automatic creation of datasets
Popis výsledku anglicky
Výsledek Systém pro poloautomatizované vytváření datových sad představuje unikátní technologii pro automatizaci procesu záchytu, zpracování a anonymizace vzorků síťového provozu s cílem vytváření víceúčelových datových sad. Systém byl pojmenován Traffic Capture Infrastructure (TCI), neboť představuje rozhraní pro uživatele i automatizační software pro bezpečné ovládání úloh záchytu na monitorovacích sondách a dalších síťových prvcích v monitorované síťové infrastruktuře. Systém TCI byl navržen a implementován na základě zkušeností z výzkumu a vývoje a reflektuje požadavky výzkumníků pro reálné použití na vysokorychlostních sítích. Systém je postaven na modulární architektuře a zahrnuje webové grafické uživatelské rozhraní, moderní REST API rozhraní pro komunikaci napříč komponentami systému a programové rozhraní (API) v jazyce Python, které umožňuje integraci funkcionality systému do uživatelských aplikací a skriptů. Během návrhu i implementace byl velký důraz kladen na zabezpečení a ochranu soukromí uživatelů, proto systém podporuje moderní šifrovací technologie pro zabezpečenou komunikaci, vysokou granularitu nastavení uživatelských oprávnění, logování aktivit a anonymizaci zpracovávaných dat. Systém nasazený na produkční síťové infrastruktuře a vytvářené datové sady napomáhají k dosahování vysoce kvalitních vědecko-výzkumných výsledků.
Klasifikace
Druh
R - Software
CEP obor
—
OECD FORD obor
20202 - Communication engineering and systems
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/VJ02010024" target="_blank" >VJ02010024: Analýza šifrovaného provozu pomocí síťových toků</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2022
Kód důvěrnosti údajů
C - Předmět řešení projektu podléhá obchodnímu tajemství (§ 504 Občanského zákoníku), ale název projektu, cíle projektu a u ukončeného nebo zastaveného projektu zhodnocení výsledku řešení projektu (údaje P03, P04, P15, P19, P29, PN8) dodané do CEP, jsou upraveny tak, aby byly zveřejnitelné.
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
TCI 1.3.2
Technické parametry
Systém pro poloautomatické vytváření datových sad je softwarová implementace, která umožňuje uživatelům - výzkumníků využít monitorovanou síťovou infrastrukturu pro vytváření datových sad ze síťové komunikace. Nástroj byl implementován v jazyce Python a spolu s komplexní podrobnou dokumentací je připraven na budoucí rozšiřování a zlepšování. Systém byl pilotně nasazen na infrastruktuře CESNET2 a umožňuje dosahování vysoce kvalitních výzkumných výsledků.
Ekonomické parametry
V současné době je výsledek přístupný účastníkům projektu FETA, do budoucna uvažujeme o zveřejnění výsledku pod open source licencí.
IČO vlastníka výsledku
63839172
Název vlastníka
CESNET