Etika a integrita veřejné správy České republiky
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F67985998%3A_____%2F19%3A00521857" target="_blank" >RIV/67985998:_____/19:00521857 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="https://dk.upce.cz/handle/10195/74596" target="_blank" >https://dk.upce.cz/handle/10195/74596</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Etika a integrita veřejné správy České republiky
Popis výsledku v původním jazyce
Cílem tohoto příspěvku je v prvé řadě otevřít akademickou debatu k tématu, které dosud stálo stranou zájmu české akademické obce, prezentovat doporučení OECD v oblasti etiky a integrity veřejné správy odrážející zkušenosti zemí, jež dlouhodobě usilují o prosazování etiky ve veřejném sektoru a ukázat hlavní rysy současné situace ve veřejné správě ČR, které jsou relevantní z hlediska filozofie systémového přístupu propagovaného OECD. Článek vysvětluje teoretický rámec a jeho hlavní komponenty. Představuje nový koncepční přístup prosazovaný v rámci iniciativ OECD v oblasti moderního vládnutí usilující o překonání dosavadní fragmentace a opírající se o systémové pojetí. Jádrem těchto snah je přijetí konceptu integrity, která zahrnuje vedle dodržování práva i etiku. Integrita se tak stává zastřešujícím, pozitivním konceptem, jehož celospolečenské prosazování má potenciál efektivně eliminovat korupci a posilovat etiku ve výkonu veřejné správy s cílem poskytovat co nejkvalitnější službu občanům. Současnou situaci v České republice popisuje pomocí výsledků empirického výzkumu provedeného v rámci výzkumného projektu „Etika ve veřejné správě“, jehož cílem je navrhnout vzdělávání a připravit výukové materiály pro úředníky veřejné správy. Výzkum zahrnuje jak složku kvalitativní v podobě polostrukturovaných rozhovorů senstakeholders, tak kvantitativní v podobě dotazníkového šetření mezi subjekty státní správy i územní samosprávy. Závěry odrážejí i dřívější poznatky a vlastní zkušenosti řešitelského týmu v oblasti etiky ve veřejné správě.
Název v anglickém jazyce
Ethics and integrity of the public administration of the Czech Republic
Popis výsledku anglicky
The aim of the article is threefold: to open an academic debate in the area of public ethics and integrity in the Czech Republic, to briefly explain an effective framework inspired by the OECD work on public governance, anti-corruption initiatives and the most recent integrity strategy which underpins the governance of globalisation, and to present main features of the current situation in the Czech public administration from the ethics perspective. Public integrity aligning shared values, principles and ethical norms for upholding the public interest over private interests in the public sector is considered essential to the economic and social well-being of individuals and societies. The current situation in the Czech public administration is illustrated using results of an empirical research conducted within a research project aiming at developing a comprehensive training programme on ethics and integrity for civil servants and officials of self-administration. A survey among the civil servants and employees of self-administration is at the core of this research. Findings are interpreted in the context of the OECD integrity system and represent a basis for the design of tailor-made ethics courses and training tools.
Klasifikace
Druh
J<sub>SC</sub> - Článek v periodiku v databázi SCOPUS
CEP obor
—
OECD FORD obor
50602 - Public administration
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/TL01000260" target="_blank" >TL01000260: Etika ve veřejné správě</a><br>
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2019
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Scientific Papers of the University of Pardubice. Series D. Faculty of Economics and Administration
ISSN
1211-555X
e-ISSN
—
Svazek periodika
47
Číslo periodika v rámci svazku
3
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
12
Strana od-do
16-27
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
2-s2.0-85082021556