Socialistické průmyslové město ve fotografii: dva pohledy na proměny ideologické konstrukce.
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F68378025%3A_____%2F17%3A00475934" target="_blank" >RIV/68378025:_____/17:00475934 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Socialistické průmyslové město ve fotografii: dva pohledy na proměny ideologické konstrukce.
Popis výsledku v původním jazyce
Kapitola představuje diskusi způsobů zobrazování města Ostravy ve fotografických publikacích vydaných v období státního socialismu, jejichž cílem bylo zachytit a především představit každodenní život příkladného průmyslového socialistického města. Cílem kapitoly je pak na příkladu dvou pro dané vizuální reprezentace klíčových témat – městský prostor a role mužů a žen v něm – nabídnout kritické porozumění socialistickému městu jako vizuální konstrukci, jež komunikuje ideové a ideologické obsahy a odráží jejich (historické) proměny. Fotografické publikace a soubory fotografií, jež obsahují, jsou součástí oficiálního diskurzu o Ostravě a okolní krajině, o její minulosti, přítomnosti a vyhlídkách pro budoucnost a umožňují tento diskurz (způsob promlouvání) analyzovat a kriticky zhodnotit. Diskuse tohoto materiálu ukazuje, že oficiální vizuální reprezentace Ostravy z daného období tvoří stylisticky a tematicky koherentní kánon vypovídající o městské krajině, kde lidé, uhlí a ocel společně existují v harmonii. Nicméně i v rámci tohoto kánonu dochází k významovým (a obsahovým) posunům, a to právě v oblasti zobrazování rolí žen a mužů. Zatímco role mužů jako pracovníků ztělesňujících tvůrčí energii, jež umožňuje městu vzniknout a trvat, se v rámci fotografických výpovědí nemění či se dokonce posiluje, zobrazování role žen se proměňuje spolu s postupně se oslabující reformou genderových vztahů a nástupem prorodinné politiky v období normalizace.
Název v anglickém jazyce
The Socialist Industrial City in Photographs: Two Perspectives on the Transformation of Ideological Construction.
Popis výsledku anglicky
The study discusses the image of the city of Ostrava in photographic publications issued in the period of state socialism and aimed to capture and present the daily life of an exemplary industrial socialist city. The study offers a critical understanding of the socialist city as a visual construct communicating the ideological contents and reflecting their (historical) transformations, based on the example of the two key themes of visual representation – the urban space and the role of men and women in this space. Photographic books and collections of photographs are part of the official discourse about Ostrava and the surrounding countryside, its past, present and prospects for the future, and they enable the analysis and critical evaluation of this discourse. The materials show that the contemporary official visual representation of Ostrava forms a stylistically and thematically coherent canon of a urban landscape where people, coal and steel co-exist in harmony. However, there are semantic (and content) shifts even in this canon, mainly in portraying the roles of women and men. While the role of men as workers embodying creative energy, helping the city arise and last, is reinforced or does not change in the photographs, the role of women is changing with the gradually weakening reform of the gender relations and the advent of pro-family policy in the period of normalization.
Klasifikace
Druh
C - Kapitola v odborné knize
CEP obor
—
OECD FORD obor
50401 - Sociology
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2017
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název knihy nebo sborníku
Co bylo Československo? Kulturní konstrukce státní identity
ISBN
978-80-87989-23-4
Počet stran výsledku
12
Strana od-do
171-182
Počet stran knihy
269
Název nakladatele
Vysoká škola uměleckoprůmyslová
Místo vydání
Praha
Kód UT WoS kapitoly
—